مهارت تصمیم گیری در کودکان

زمان مطالعه : 3 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

قدرت تصمیم گیری در کودکان

مهارت تصمیم گیری در کودکان : شما باید در مورد آینده فرزندتان که توانایی تصمیم گیری حتی در مورد نهار مورد علاقه اش را ندارد، یا حتی نمی داند با کدام مداد بنویسد، احساس نگرانی کنند. معمولا افرادی که به عدم توانایی در تصمیم گیری دچار هستند تا سنین بزرگسالی متوجه این معضل نمی شوند و تصور می کنند که فقط توانایی رسیدن به آرزوهایشان را ندارند.

ما باید به فرزندان خود آموزش دهیم که چگونه تصمیم بگیرند. آنها باید بتوانند نیازهای خودشان را بشناسند. کودکان باید قادر باشند تا از میان چند انتخاب یکی را انتخاب کنند. والدین تا جایی که می توانند نباید تصمیم گیری های کودک را محدود کنند.

کودکی که نمی تواند در مورد خواسته های کوچکش تصمیم بگیرد. به طور قطع در آینده با مشکل مواجه خواهد شد. شاید هل دادن کودکان به سمت تصمیم گیری به ظاهر مشکل باشد. اما باید سعی کنید که آنها را وادار به این کار کنید. چند لباس مختلف را پیش روی او قرار دهید و سپس سعی کنید که او را ناخودگاه به تصمیم گیری وا دارید. او می تواند هر کدام از لباس ها را که نمی پسندد به ترتیب از دور خارج کند تا به هدف موردنظر دست پیدا کند. از کودک بخواهید ویژگی های لباس مورد علاقه اش را مطرح کند تا از این راه سریعتر به نتیجه برسید.

مسئولیت تصمیمات کودک بر عهده خود اوست

اگر کودک شما تصمیم اشتباهی هم گرفت او را محدود نکنید. اجازه دهید کودک با عواقب احتمالی تصمیم اشتباه روبرو شود. اگر تصمیم گرفت که به دلیل سیر شدن بقیه غذایش را نخورد، بنابراین جایی برای خوردن دسر هم نخواهد داشت. اگر اسباب بازی خواهرش را بی اجازه برمیدارد، باید خودش عذر خواهی کند.

یکی از مهمترین نکات تصمیم گیری، داشتن اعتماد به نفس بالا است. اگر فرزند شما به توانایی هایش در مورد کاری که انجام می دهد اطمینان نداشته باشد، هیچ وقت نمیتواند برای تصمیمات بزرگ تفکر صحیح و خلاقانه ای داشته باشد.

باید از توانایی های کودک خود پشتیبانی کنید و او را به خاطر تصمیم گیری هایش تشویق کنید. چنین کارهایی به عنوان ابزاری برای بالا بردن اعتماد و اطمینان در کودک شناخته می شوند.

راه های افزایش مهارت تصمیم گیری در کودکان

یکی از راه های تقویت مهارت تصمیم گیری در کودکان بازی کردن است. دنیای کودک همراه با بازی معنا پیدا میکند. در اولین قدم کودک باید تصمیم بگیرد که چه بازی را بیشتر دوست دارد و میخواهد آن را انجام دهد.

در پاپایو که یه اپلیکیشن بازی آموزشی برای کودکان است ما تلاش کردیم تمامی نکات روانشناسی کودکان را هم در نظر بگیریم. کودک شما در اپلیکیشن پاپایو برای آموزش الفبا و اعداد هم با بازی های مختلفی رو به رو می شود که میتواند یکی از آنها را انتخاب کند. در هر بازی کودک باید فکر کند ، تصمیم بگیرد و گزینه صحیح را انتخاب کند. بعد از برنده شدن در بازی ها باید تصمیم بگیرد با ستاره هایی که به عنوان جایزه و پاداش به او تعلق گرفته چه کاری می خواهد انجام دهد. با این روش ها ما به شکل غیر مستقیم سعی در تقویت قدرت تصمیم گیری در کودکان داریم.

کودکان باید بتواند تصمیمات درست بگیرند و مسئولیت نتیجه تصمیمی که گرفته اند را هم برعهده بگیرند. شکست و موفق نشدن در تصمیمات کودکانه به او کمک میکند که در آینده با دقت بیشتری تصمیم بگیرد. او باید انقدر تصمیم های کوچک و بزرگ بگیرد که سرعتش در فکر کردن و انتخاب کردن بالا رود.

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید