مهارت خواندن در کودکان را با این روش ها تقویت کنید

زمان مطالعه : 3 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

مهارت خواندن در کودکان

تقویت مهارت خواندن در کودکان بعد از آموزش نوشتن اهمیت زیادی دارد. در این مطلب قصد داریم روش های تقویت این مهارت را همراه با شما بررسی کنیم.

1. با صدای بلند برای کودک بخوانید

حتی اگر کودک میتواند کتاب بخواند، در هفته یک بار شما برای او کتاب بخوانید . این کار باعث می شود او خواندن یک فرد با تجربه را بشنود و متوجه شود کلمات چطور به درستی تلفظ می شوند. برای اینکه کودک با ریتم درست کتاب خواندن هم آشنا شود کتاب هایی با ژانر متفات انتخاب کنید و هر کدام از کتاب ها را با لحن مناسبشان برای کودک بخوانید. گاهی هم کتاب بخوانید. باهم خواندن ‌می‌تواند به معنای تعویض جملات در زمانی است که برای کودکت کتاب می‌خوانید یا اینکه با صدای بلند دوتایی بخوانید. فقط از طریق سیگنال‌ها متوجه شوید که کودک چه زمانی می‌خواهد یک جمله را خودش به تنهایی بخواند یا روی یک کلمه گیر کرده است.

دانلود اپلیکیشن پاپایو

2. مکانی برای مطالعه ایجاد کنید

بخشی از خانه را به مکان دنجی برای کتاب خواندن تبدیل کنید. کودک باید از همان سنین کم کتاب های زیادی را اطراف خودش ببیند تا با کتاب و کتابخوانی ارتباط برقرار کند و از آن لذت ببرد. آماده کردن مکانی برای خواندن کتاب اشتیاق کودک را برای کتاب خواندن بیشتر میکند و همین اشتیاق به او کمک میکند بیشتر بخواند و بیشتر بیاموزد.

3. تقویت مهارت خواندن در کودکان با کتاب مصور

کتاب های مصور یکی از ابزار های مفید هم برای علاقمند کردن کودکان به کتاب خواندن است و هم به کودک کمک میکند کلماتی که خواندن آنها برای کودک سخت است را با تصویر در خاطر بسپارند.

 

4. کتاب‌هایی را انتخاب کنید که کودک با آن ارتباط برقرار می‌کند

هیچ چیزی نمی‌تواند کودک را به آن اندازه به کتاب علاقه‌مند ‌کند که بداند شخصیت اصلی کتاب چالش‌ها یا نگرانی‌هایی مشابه او دارد. از لحاظ کتابشناسی، انتخاب کتاب‌هایی که ‌بتوانند به کودکان کمک کنند تا راه‌حل‌هایی برای مواجه با مشکلات موجود پیدا کنند، نه تنها ‌می‌تواند به تقویت مهارت خواندن کودک کمک ‌‌کند بلکه به مقابله با مسائلی مانند زورگویی و نرفتن به مدرسه ‌می‌پردازد.

5. برای تقویت مهارت خواندن در کودکان کتاب‌های صوتی بخرید

کتاب‌های صوتی یک روش فوق العاده هستند برای اینکه کودکان بتوانند خواندن شخص دیگری را دنبال کنند. کودک شما ‌می‌تواند کتاب مورد علاقه خود را بارها و بارها گوش دهد، بدون اینکه نیاز باشد برای او بارها آن کتاب را بخوانید.

6. با کودکان بزرگ‌تر خواندن منتقدانه را تمرین کنید

تقویت مهارت خواندن کودک فقط توانایی تشخیص کلمات و خواندن با سرعت بالا نیست. بلکه در مورد درک آن چیزی است که خوانده‌اید و قادر به ارزیابی اطلاعات آن هستید. خواندن منتقدانه مهارت مهمی ‌برای کودکان از سن 8 سال به بالا است.

7. در جستجوی مشکلات خواندن باشید

اگرچه ممکن است شما دوست نداشته باشید آن را بپذیرید، اما گاهی اوقات کودک به دلیل ابتلا به اختلال یادگیری است که نمی‌تواند روخوانی سلیسی داشته باشد. اگر از راهبردهایی روان‌خوانی استفاده کردید ولی کارساز نبودند، در جای دیگری به دنبال حل مشکل خود باشید.

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید