مهارت در حال زندگی کردن را به کودکان بیاموزید

زمان مطالعه : 3 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

زندگی در حال را به بچه‌ها بیاموزیم

مهارت در حال زندگی کردن یک مهارت مهم است. اینکه آینده نگر باشیم و نیم نگاهی هم به آینده داشته باشیم ثمره زندگی در دنیای امروزی است. اما باید یاد بگیریم آینده نگری نباید از حد و مرز بگذرد. متاسفانه با تاثیر پذیری بچه ها از والدین کم نیستن کودکانی که از دوران خردسالی، زندگی در حال را فراموش می کنند و با نگرانی، برای موفقیت در آینده تلاش می کنند.

یادمان باشد که زندگی باید برای بچه ها سرگرم کننده و جذاب باشد . بچه ها باید در لحظه زندگی کنند و در حال از زندگی لذت ببرند. دنیای کودکی باید سرشار از لحظات شاد و لذت بخش باشد. هرگز به زندگی به چشم یک پدیده سخت و تلخ نگاه نکنید تا این ذهنیت اشتباه شما به کودکتان سرایت نکند.

لذت زندگی را در کجا بجوییم؟

مهم نیست که شادی و لذت یا بهتر بگوییم خوشبختی ما از کجا سرچشمه می‌گیرد. شادی و لذت زندگی چه در رهایی از رژیم غذایی معنا پیدا کند و چه در موفقیت‌های کاری و حرفه‌ای، شیرین و خواستنی است. برای لذت بردن از زندگی حد و مرزی وجود ندارد و همه‌ی ما مدام در پی به‌دست آوردن آن هستیم.

درسته که همیشه نمی‌توان شاد و سرزنده بود اما افرادی که این ویژگی را تمرین می‌کنند بیشتر اوقات شاداب‌تر از بقیه هستند و کمتر اسیر غم و غصه‌ها می‌شوند. این افراد فضای شادی را در خانه ایجاد میکنند و این شادی به کودکی منتقل میشود. کودک شاد خانه را شاد تر میکند و خانه های شاد جامع را شاد میکند.

خوش بین باشید و خوش بینی را ترویج کنید

روان‌شناسان معتقدند افراد خوش‌بین، شادتر هستند. در واقع افرادی که خوش بین هستند نسبت به کسانی که واقع‌بینی شدید دارند، زندگی شادتری را تجربه می‌کنند. در روان‌شناسی فرایندی به نام «فرایند نوسازی» وجود دارد. طبق این فرایند، اگر به وقایع ناخوشایند با خوش‌ بینی و نگرشی مثبت نگاه کنید، می‌توانید موقعیت‌های نامطلوب را به لذت و شادی تبدیل کنید.

لذت زندگی و شکرگزاری

همه‌ی ما می‌دانیم باید به‌خاطر نعمت‌ها و داشته‌هایمان شکر‌گزار باشیم، اما گاهی فراموش می‌کنیم که همین شکرگزاری و سپاس، منبع عظیمی از شادی و لذت زندگی را در اختیارمان می‌گذارد. تحقیقات نشان می‌دهد، افرادی که شکرگزارتر هستند و کسانی که دفترچه‌ی خاطرات دارند و در آن نعمت‌ها و زیبایی‌های زندگی‌شان را مکتوب می‌کنند، افراد خوش‌بین‌تر، پُرشورتر، باارزش‌تر و هوشیارتری هستند و در مجموع نسبت به زندگی خود احساس بهتری دارند.

لذت زندگی و معاشرت با دوستان

شاید داشتن زندگی سرشار از ارتباطات اجتماعی و روابط عاشقانه و احساسی، شادی را تضمین نکنند اما تأثیری شگرف و چشم‌گیر بر لذت بردن از زندگی می‌گذارند. پژوهش‌ها نشان می‌دهد، دانشجویانی که روابط اجتماعی قوی‌تری با دوستان و خانواده‌ی خود دارند، کمتر اوقات‌شان را در تنهایی می‌گذرانند، روابط احساسی را تجربه می‌کنند و در نتیجه شادتر و پُرانرژی‌تر هستند.

همراه کودک آشپزی کنید

آشپزی کردن یکی از راه هایی است که به آرامش و لذت می انجامد. اگر برای کسانی که دوستشان دارید آشپزی کنید، لذتتان را دو برابر خواهد کرد.

با مشکلات شوخی کنید

مشکلات زندگی تمامی ندارد پس اگر با آنها شوخی کنید شادی هایتان هم تمامی نخواهد داشت . البته فراموش نکنید منظور از شوخی این نیست که خودتان را سرکوب کنید و به باد تمسخر بگیرید.

این راه حل شما را شاد میکند و مهارت زندگی کردن در حال را در شما تقویت میکند. کودک با الگو گرفتن از شما زندگی شادی را در لحظه حال تجربه خواهد کرد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید