مهارت ریاضی در کودکان

مهارت ریاضی در کودکان
زمان مطالعه : 3 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

تقویت مهارت ریاضی در کودکان

کودکان به صورت ناخودآگاه در فعالیت های روزمره از انواع مهارت های ریاضی استفاده می‌کنند. این اتفاق خوبی است زیرا این مهارت‌ها برای آمادگی در مدرسه بسیار مهم است. شما به عنوان والدین باید این دانش را که چه فعالیت‌هایی منجر به یادگیری مهارت‌های اولیه ریاضی می‌شود را کسب کنید. شناخت انواع مهارت های ریاضی همچنین به شما کمک می‎‌کند تا در آموزش آن‌ها به کودکانتان موفق‌تر باشید.

انواع مهارت های ریاضی که باید بشناسید

1. درک اندازه (مفاهیمی مثل طول، قد و وزن یک شی، یا حتی زمان در این دسته جای دارند)
2. توانایی شمارش اعداد
3. شناخت اعداد
4. شناسایی کمیت (بیشتر و کمتر)
5. درک تطابقات
6. حس فضایی (شکل، اندازه، فضا، موقعیت، جهت و حرکت)
7. تخمین زدن (مقدار یا اندازه)
8. درک شکل و الگوها
الگوها چیزهایی هستند (اعداد، اشکال، تصاویر) که به روشی منطقی تکرار می‌شوند. الگوها به کودکان کمک می‌کنند پیش‌بینی کنند، آنچه را که در مرحله‌ی بعد می‌آید درک کنند، ارتباط منطقی برقرار کنند و از مهارت‌های استدلال استفاده کنند.

9. حل مسئله
توانایی تفکر از طریق مسئله برای شناخت اینکه بیش از یک راه پاسخ وجود دارد. این به معنای استفاده از دانش گذشته و مهارت‌های تفکر منطقی برای یافتن پاسخ است.

برای تقویت انواع مهارت های ریاضی کودکان چه کنیم؟

نکات زیر راه‌هایی را نشان می‌دهد که می‌توانید با ایجاد کنجکاوی طبیعی در کودک و تفریح ​​با هم، به او در یادگیری مهارت‌های اولیه ریاضی کمک کنید. به علاوه بازی پاپایو را پیشنهاد می‌دهم که برای تقویت مهارت‌های ریاضی کودکان بازی های آموزشی جذاب و مختلفی دارد.

بازی های بخش ریاضی پاپایو

مهارت ریاضی در کودکان : از شکل‌ها کمک بگیرید

با کودک خود در مورد هر شکلی صحبت کنید. اشکال موجود در اطرف را بررسی کنید. رنگ‌ها را توصیف کنید. به اشکال و رنگ‌های مختلفی که در طول روز می‌بینید اشاره کنید. برای مثال هنگام پیاده روی، ممکن است یک علامت مثلث شکل ببینید که زرد است. در داخل یک فروشگاه ممکن است یک تابلوی مستطیل شکل ببینید که قرمز است. در مورد شکل ها و رنگ هایی که میبینید با کودک صحبت کنید.

مهارت ریاضی در کودکان : بشمارید و مرتب کنید

یک سبد از اسباب بازی، سنگریزه یا دکمه‌های کوچک جمع کنید. آن‌ها را با کودک خود بشمارید. آن‌ها را بر اساس اندازه، رنگ یا کاری که انجام می‌دهند مرتب کنید (به عنوان مثال، تمام اتومبیل‌های موجود در یک دسته، همه حیوانات در دسته دیگر).

آدرس ما کجاست؟

با کودک 3 ساله خود، شروع به آموزش آدرس و شماره تلفن خانه خود کنید. با کودک خود در مورد چگونگی پلاک داشتن هر خانه و اینکه خانه یا آپارتمان شما یکی از این مجموعه‌هاست و هرکدام شماره خود را دارند با او صحبت کنید.

چه اندازه‌ای است؟

به اندازه اشیا در محیط اطراف کودک توجه کنید و او را هم متوجه تفاوت ها در اندازه کنید. مثال:  این ماشین از آن ماشین سبز رنگ بزرگتر است . این سیب کوچک برای تو مناسب تر است. بشقاب بزرگ میخواهی یا کوچک .

مهارت ریاضی در کودکان : آشپزی کنید!

کودکان خردسال می‌توانند به پر کردن، هم زدن و ریختن کمک کنند. از طریق این فعالیت‌ها، كودكان به طور طبیعی مفهوم اندازه گیری، افزودن و تخمین را می‌آموزند.

قدم بزنید

پیاده روی به کودکان فرصت‌های زیادی برای مقایسه می‌دهد.

  • اندازه– کدام سنگ بزرگتر است؟
  • ارزیابی– چند گل صورتی پیدا کردیم؟
  • شباهت‌ها و تفاوت‌ها– آیا درخت ها شبیه هم هستند؟
  • دسته بندی–می‌توانی چند برگ بزرگ پیدا کنی؟
  • تخمین فاصله– پارک به خانه نزدیک است یا دور است ؟
  • شمارش– چند قدم  باید برداریم تا به سوپر مارکت برسیم؟

شعر و آهنگ بخوانید

آهنگ‌هایی بخوانید که قافیه، تکرار یا اعدادی در آن‌ها باشد. آهنگ‌ها الگوها را تقویت می‌کنند. ترانه های کودکانه زیادی برای آموزش اعداد در اینترنت هستش که میتوانید از آنها استفاده کنید.

تقویم در آموزش به شما کمک می کند

از یک تقویم برای صحبت در مورد تاریخ، روز هفته و آب و هوا استفاده کنید. تقویم‌ها شمارش‌، توالی‌ها و الگوها را تقویت می‌کنند. با گفتن در مورد هوای سرد و پرسیدن از کودک خود، مهارت‌های تفکر منطقی ایجاد کنید. وقتی هوا سرد است چه می‌پوشیم؟ این کار کودک شما را تشویق می‌کند که بین هوای سرد و لباس گرم ارتباط برقرار کند.

بازی‌های لامسه را فراموش نکنید

اشکال- دایره، مربع و مثلث را بر روی یک مقوای محکم برش دهید. بگذارید فرزندتان شکل را با چشمان باز و سپس بسته لمس کند. بعد از یک مدت با چشم های بسته این بازی را انجام بدید تا کودک فقط با لمس کردن اشکال اسم آنها را به خاطر بیاورد.

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید