مهارت مدیریت استرس در کودکان

زمان مطالعه : 3 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

آموزش مهارت مدیریت استرس به کودکان

مهارت مدیریت استرس در کودکان یکی از ده مهارت مهمی است که باید به آنها آموزش داد. آرامش به معنای نبود استرس نیست، آرامش آموختنی است.حل مشکلات و مسائل در آرامش ممکن است.کودکی بهترین فرصت آموختن مهارتهای زندگی است.زندگی در دنیای پر سرعت امروز سطح استرس بالاتری را به انسان تزریق می کند.

مهارت مدیریت استرس برای کودکان

اضطراب بر یادگیری و تمرکز کودک اثر منفی دارد. کودکان مضطرب کمتر برای دوستی پیشقدم می شوند و برای مواجه نشدن با دعوای احتمالی از حق خود می گذرند. به خاطر ترس و نگرانی از شکست از شروع کار جدید فرار می کنند و فرصتهای پیشرفت و موفقیت را از خود دریغ می کنند.

بزرگسالان مضطرب کمتر روی هدف های موفقیت تمرکز دارند، ترس و نگرانی مانع از تلاش و ریسک کردن می شود. ترس از تنها ماندن باعث می شود که درخواستها و توقعات خود را در روابط مطرح نکنند. هم در دنیای شغلی درجا بزنند و به دیگران مجال سو استفاده بدهند و هم در دنیای خانوادگی و روابط نزدیک سهم کوچک و کوچک تری داشته باشند. تحمل کردن اضطراب ها و تنش ها ساده نیست چه بسیاری که با مصرف داروهای آرامبخش و مواد خطرناک سعی در آرامش خود می کنند.

دانلود اپلیکیشن پاپایو

مهارت مدیریت استرس در کودکی

مهارتهای خود آرام سازی وقتی در سنین کودکی آموخته شوند سریعتر و راحتتر یادگرفته می شوند. کودکی که می تواند خودش را آرام کند اعتماد به نفس بیشتری برای مواجه با چالشهای زندگی دارد. شاید بتوان این مهارت را اساس مهارت زندگی کردن دانست چرا که هر روز دلیلی برای اضطراب پیدا می شود وقتی ندانیم با اضطراب خود چه کنیم اغلب ما دست به فرار می زنیم: فرار از فرصتهای زندگی برای پیشرفت و موفقیت، و یا فرار از خود زندگی با بی حس کردن احساسات خود.

یادگیری مهارتهای خود آرام سازی نیار به تمرین و تکرار دارد.

والدین می توانند با دیدن آموزشهای لازم کودک خود را در تمرینها یاری کنند. وقتی والدین خود هم مهارتها را آموزش ببینند و تلاش در آرام سازی خود با انجام تمرینها کنند کودک والد را الگوی خود قرار می دهد و در یادگیری و استفاده از مهارتها با انگیزه می شود.

مهارت مدیریت استرس یکی از مهارتهای زندگی پیشنهاد شده برای کودک است .

آموزش مهارتهای زندگی به کودکان و نوجوانان از سال 1993 با طرح همکاری سازمان یونیسف و بهداشت جهانی با هدف پیشگیری از آسیب های روانی و اجتماعی آغاز شده است.

یادگیری این مهارتها در کودکی هم کمک به موفقیت بیشتر افراد در زندگی شغلی و خانوادگی می کند و هم مانع از آسیب هایی مثل اعتیاد و افسردگی در بزرگسالی می شود.

اهدافی که در آموزش مهارت مدیریت استرس به کودکان دنبال می شود:

کودک احساسات درون خود را بشناسد: اضطراب را در مقابل آرامش تشخیص دهد.
تمرینهای بدنی خود آرام سازی را یاد بگیرد.
راهکارها و فعالیتهایی را بیابد و تمرین کند که با کمک آنها آرام شود.
تمرین کند که ذهن اش در لحظه ی حال اینجا و اکنون باشد.
پیدا کند چه هنگام و چگونه می تواند در مواقع اضطراب و تنش از دیگران کمک بگیرد.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید