مهارت های اجتماعی در کودکان

زمان مطالعه : 4 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

چگونه کودکانی اجتماعی تربیت کنیم؟

مهارت های اجتماعی در کودکان : ما در مسیر زندگی نیازمند برقراری ارتباط هستیم. کودکان نمی توانند مستقل بمانند، روزی باید به اجتماع وارد شوند، بدیهی است که احتیاج به مهارت های اجتماعی قوی دارد.  متاسفانه برخی از والدین این فرصت را به کودکان خود نمی دهند . این پدر و مادرها به قدری درگیر مسائل خود هستند که دیگر وقتی برای اجتماعی کردن فرزندان برایشان باقی نمی ماند. درحالی که داشتن این ارتباط از هر وظیفه ای مهم تر است. والدین از کودکانشان انتظار دارند زمانی که خارج از خانه همراه آنان هستند کاملا ساکت و بی صدا باشند. این روش تربیتی اشتباه تا بیست سالگی فرزند ادامه دارد و بعد از این سن منتظرند که حصارها شکسته شود و فرزندشان ارتباط اجتماعی سالمی با دیگران برقرار کند.

مطلب مرتبط:

تقویت مهارت های اجتماعی کودکان

برای فرزندانتان وقت بگذارید

کودکان بسیاری از رفتارهایشان را از پدر و مادرشان تقلید می کنند. درنتیجه وجود یک ارتباط صمیمی میان آن ها بهترین نوع آموزش مهارت های اجتماعی به این شکوفه های زندگی است.‌ مثلا وقتی مادری درحال پوشاندن لباس های کودک خردسال خود است، باید به او توضیح دهد که چه کاری انجام می دهد؛‌ درواقع والدین باید تا جایی که برایشان مقدور است، با کودکان خود صحبت کنند.

استفاده از عروسک

یکی دیگر از راه های تقویت این مهارت در فرزندان استفاده از عروسک است. با استفاده از این ترفند و در صورت امکان با تغییر صدا، تبدیل به دوستی هم سن و جدانشدنی برای فرزند خردسال خود شوید و دائما در خانه با او صحبت کنید. از کودک بخواهید به عروسکش توضیح دهد که چه رفتارهایی درست و چه کارهایی اشتباه است.‌ استفاده از این روش به کودک کمک میکند در برقراری ارتباط با دیگران پیشرفت زیادی داشته باشد.

با هم کارتون تماشا کنید

از او بخواهید درباره کارتونی که تماشا می کنید صحبت کند. طوری که او باور کند که وجود دارد و می تواند فکر کنند و نیز نظراتش برای شما بسیار مهم است. اجازه دهید فرزندتان نظرش را درباره برنامه برایتان شرح دهد. آیا این واقعیت را می دانید که همین صحبت های به ظاهر کم ارزش چقدر در بارور شدن شخصیت اجتماعی فرزند شما مؤثر خواهد بود. مطمئن باشید که اگر یک برنامه ریزی صحیح در تقسیم اوقات خود داشته باشید، این ایجاد ارتباط هرگز لطمه ای به انجام دیگر وظایف شما وارد نخواهد کرد.

به صحبت هایش با دقت گوش کنید

یکی از مهم ترین فواید این کار این است که به چگونگی حالات روانی او پی خواهید برد. اگر احیانا کودک شما از مسئله ای خاص نگرانی داشته باشد قطعا این مشکل در گفته های او بروز خواهد کرد. زمانی که به صحبت های او گوش می کنید، هرگز حالتی به خود نگیرید که او احساس کند، می خواهید محکومش کنید. زیرا در بسیاری از موارد یک برخورد نامعقول می تواند همه چیز را خراب کند و کودک را محتاط تر خواهد کرد.‌ موضعی که در نهایت موجب کاهش اعتماد به نفسش می شود.

زمان خواب برای کودکتان داستان بخوانید

داستان هایی که موقع خواب برای فرزندتان تعریف می کنید، کاملا در ذهن آن ها حک می شود؛‌ بنابراین می توانید بسیاری از درس های اخلاقی و اجتماعی را در قالب داستان به او آموزش دهید. گاهی از او بخواهید برای شما داستان بگوید:‌ زیرا این کار، موجب بالارفتن اعتماد به نفس و مهارت های اجتماعی او می شود.

به صحبت های کودک خردسالتان نخندید

یکی از نکات مهمی که لازم است در هنگام صحبت کردن با کودکان رعایت کنید، این است که هرگز نباید به صحبت های آنان بخندید. مگر در صورتی که خود آنان این عمل را انجام دهند. باید تمامی توان خود را به کار ببندیم تا در این هنگام بسیار جدی برخورد کنیم. همین حرف های به ظاهر بی اهمیت، تمامی شخصیت او را تشکیل می دهد. اگر از شما احتمالا برخوردی توأم با تمسخر سر بزند، کودک به شما اطمینان نخواهد کرد و در حقیقت در زمان صحبت، خود را محدود می کند و درست از همین نقطه است که ارتباط صحیح شما با او از بین می رود.

کودک باید با دیگران در ارتباط باشد

مهد کودک امکان ایجاد فضایی مناسب را برای برقراری ارتباط به فرزندتان خواهد داد.‌ اگر نمیخواهید کودکتان به مهد کودک برود، باید در خانه وقت و حوصله بیشتری برای صحبت کردن و بازی با او بگذارید .

ارتباط با دوستانتان را قطع نکنید

مهارت های اجتماعی هم انتقال می یابند. اگر دوستان زیادی دارید و با آن ها رفت و آمد می کنید، فرزندتان نیز شانس بیشتری برای برقراری ارتباط با کودکان یا بزرگ سالان دیگر خواهد داشت و همچنین روش شروع کردن ارتباط را از شما تقلید خواهد کرد؛‌ پس به خاطر فرزندتان هم که شده است، همین حالا تلفن را بردارید و از احوال یکی از دوستان قدیمی تان که مدت هاست با او در ارتباط نیستید، با خبر شوید.

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید