مهارت های اجتماعی کودکان را جدی بگیرید

زمان مطالعه : 4 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

چگونه کودکم را اجتماعی تربیت کنم؟

همه مهارت هایی که بچه ها در کودکی برای اجتماعی بودن می آموزند در بزرگسالی آنها نقش زیادی دارد. آینده کودکان با همین مهارت های مهم زندگی که در دوران کودکی و خردسالی می آموزند شکل می گیرد.

مهارت های مهمی که کودک باید بیاموزد

1- داشتن رفتارخوب

باید به کودک آموزش داده شود که از کلمات مثبت و محترمانه استفاده کند. کلماتی مانند لطفا ، متشکرم، خیلی ممنون و … اگر کودک مودب میخواهید به او یاد بدهید که در زمان درست وقتی اشتباهی انجام داده از کلمات “معذرت میخوام “و “ببخشید” استفاده کند. البته آموزش رفتار خوب ملزم به این است که کودک رفتار صحیح و خوب را در خانواده از بزرگتر های خودش ببیند.

 

دانلود اپلیکیشن پاپایو

2- داشتن مهارت های ارتباطی

در برقراری ارتباط چند فاکتور اهمیت زیادی دارد احترام گذاشتن، برقراری ارتباط چشمی، گوش دادن و توجه کردن. اگر میخواهید کودک شما در برقراری ارتباط با دیگران موفق باشد باید به او بیاموزید که در تمامی ارتباطات خودش حتی ارتباط با دوست صمیمی و نزدیکش در حین بازی کردن باید این فاکتور ها را رعایت کند. مطمئنم نیاز به یاد آوری نیست که بخش مهم آموزش دادن به کودکان الگوی مناسب برای آنها بودن است.

3- کنترل احساسات

موفق ترین آدم ها کسانی هستند که بتواند کنترل خوبی بر روی احساسات مثبت و منفی خودشان داشته باشند. احساس ترس، نا امیدی و اضطراب به سراغ همه انسان ها می آید و کسی موفق می شود که بتواند این احساسات را به درستی بشناسد و آنها را کنترل کند. به کودکتان کنترل کردن احساسات و البته در قدم اول شناخت احساسات را آموزش دهید و اجازه بدهید او درباره احساست خوب و بدش با شما صحبت کند.

4- داشتن صبر

صبر داشتن یک توانایی فوق العاده است که شما از همان خردسالی باید به کودک آموزش بدهید. اگر همه خواسته های کودک را در لحظه انجام ندهید و به او درباره زمانی که میتوانید خواسته اش را برآورده کنید توضیح دهید او به مرور صبر کردن را می آموزد. یادتان باشد شما هم برای آموزش صبر به کودکتان باید صبور باشید.

5- در صورت لزوم معذرت خواهی کنید

نباید از اشتباهاتی که خودتان مرتکب می شوید به سادگی بگذرید. از کودک عذرخواهی کنید و به او بگویید که متاسف هستید. باید اشتباهی که مرتکب شده اید را جبران کنید تا فرزند شما این رفتار را الگو برداری کند.

مهارت های اجتماعی کودکان : نه گفتن

اگر کودک شما مطیع و تسلیم است و با همه چیز موافقت میکند، خیلی خطرناک است. این یعنی آنها هیچ ایده و نظری ندارند و یا انقدر اعتماد به نفس ندارند که درباره خواسته ها و نظراتشان با دیگران صحبت کنند. مخالفت کردن در برابر خواسته های اشتباه دیگران یک قدرت است. این قدرت را به کودکتان آموزش دهید.

6- پذیرفتن نه به عنوان پاسخ

همانطور که بچه ها نگفتن را یاد میگیرند باید برخورد با نه شنیدن را هم یاد بگیرند. این به معنی واکنش صحیح در برابر جوابی است که به آنها داده شده. اگر نمیتوانید برای او اسباب بازی جدیدی بخرید باید این موضوع را درک کند و کج خلقی نکند. البته باید در نظر بگیریم آنها کوچک هستند و رفتار ها و واکنش های مخصوص به سنشان را دارند اما به هرحال بهتر است به آنها آموزش دهید که با گریه کردن و جیغ زدن نظر شما تغییر نمیکند.

7- می تواند از قوانین پیروی کند

قانون برای همه یکی است. به خاطر اینکه سنش از بقیه اعضای خانواده کمتر است نمیتواند قانون ها را رعایت نکند. قوانین را خیلی واضح و محکم برای کودک شرح بدید و از او بخواهید به تمام قوانین پایبند باشد. البته زمانی که قانونی را وضع میکند بهتر است به شرایط و توانایی های کودک هم توجه کنید تا خودتان مجبور به تغییر قوانین نشوید.

8- مهارت های اجتماعی کودکان : اعتماد به نفس

خوب است به کودکتان یاد بدهید اعتماد به نفس داشته باشند. این به معنای تصدیق نقاط قوت او ( و نقاط ضعف او ) است . آن ها باید قادر به پذیرش تعریف و تمجید باشند، چرا که این کار انگیزه می دهد که دفعه بعد کار را بهتر ادامه دهید.

9- نباید از کمک خواستن خجالت بکشند

بعید نیست که بچه های کوچک، زمان درخواست کمک خجالتی یا دست پاچه شوند، به خصوص زمان درخواست از افرادی که با آن ها خیلی آشنا نیستند. بنابراین به کودک توضیح دهید که گاهی درخواست کمک لازم و ضروری است، و او نباید اگر در مسئله ای نیاز به همراهی و کمک دارد خجالت بکشد و نتواند خواسته اش را مطرح کند.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید