مهارت های خوب تصمیم گیری

زمان مطالعه : 4 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

ایجاد مهارت‌های تصمیم‌گیری در کودکان

مهارت های خوب تصمیم گیری ، اگر در سن مناسب به دست بیایند، می توانند به بچه ها کمک کنند تا در زندگی موفق شوند. این مهارت به کودکان این امکان را می دهد تا راه حل هایی برای درس های ارزشمند زندگی پیدا کنند. مهارت تفکر منطقی و مهارت حل مسئله از توانایی در مهارت تصمیم گیری نشات میگیرند.

تصمیم گیری چیست؟

یکی از مهارت های کلیدی که باید در کودک پرورش یابد، مهارت تصمیم گیری است. تصمیم گیری فرآیند رسیدن به نتیجه درست و دلخواه با سنجش سایر گزینه هاست. تصمیماتی که کودکان می گیرند بر سلامت جسم و روان آنها تأثیر می گذارد. روابط کودکان و موفقیت آنها تا حد زیادی به تصمیم گیری بستگی دارد. به کودکان کمک می کند تا مسئولیت پذیر و مستقل شوند.

 

دانلود اپلیکیشن پاپایو

مهارت های تصمیم گیری کودک چگونه شکل میگیرد؟

در ابتدا کودک مدام تصمیمات خودش را عوض میکند و یا تصمیمات اشتباه می گیرد. اما به مرور با الگو گرفتن از مهارت تصمیم گیری اطرافیانش او هم تلاش میکند تا بتواند تصمیمات مناسبی بگیرد. زمانی کودک شما میتواند تصمیمات درست تری بگیرد و در واقع در این مهارت پیشرفت داشته باشد که دلایلی منطقی برای تصمیمی که گرفته است مطرح کند.

اهمیت تصمیم گیری برای کودکان

کودکانی که در روند تصمیم گیری شرکت داده می شوند بهتر میتوانند در تصمیم گیری های شخصی خود موفق باشند. بنابراین کودکان را در تصمیم گیری ها شریک کنید. سالها طول می کشد تا فردی در مهارت تصمیم گیری تبحر ویژه ای پیدا کند. پس نباید وقت را هدر داد. از همان کودکی باید آموزش قدرت تصمیم گیری به کودکان را جدی گرفت. وظایفی را بر عهده کودک بگذارید و اجازه دهید که خودش تصمیم بگیرد آن وظایف را چطوری به اتمام برساند. سوال هایی از کودک بپرسید که برای جواب دادن نیاز به تصمیم گیری باشد. حتی تصمیم گیری های کوچک و کم اهمیت هم میتواند در تقویت قدرت تصمیم گیری کودک کمک کند.

نکاتی برای کمک به کودکان در ایجاد مهارتهای تصمیم گیری

شکی نیست که آموزش تصمیم گیری به کودکان دشوار است، اما مطمئناً می توان آن را با استفاده از تکنیک های صحیح آموزش داد. درگیر کردن کودکان در تصمیم گیری ایده بسیار خوبی است، زیرا آنها اعتماد به نفس خود را در روند تصمیم گیری خانواده تقویت می کنند. در زیر ده روش ساده وجود دارد که چگونه می توان به کودکان یاد داد که پس از بررسی در مورد شرایط و گزینه های موجود، تصمیم گیری مناسبی داشته باشد.

1. کودکان را در معرض تجربه کردن قرار بدید

تجربه کردن بهترین معلم برای آموزش است. اگر می خواهید به کودک خود نشان دهید که عواقب یک عمل خاص بد است، باید کودک آن را لمس کند و با چشم خودش ببیند تا به این باور برسد. اما خیلی از تجربه ها تلخ و جبران نشدنی هستند. ما در اپلیکیشن پاپایو شرایطی را فراهم کردیم که کودک در دنیای بازی های پاپایو، میتواند تجربه های مهمی از زندگی را به دست بیاورد و لطمه ای نبیند.

2. به کودکان اجازه اشتباه کردن بدهید

شما به عنوان والدین باید اجازه دهید فرزندتان مرتکب اشتباه شود. وقتی بچه ها از اشتباهات خودشان یک درس سخت می گیرند،بینش خوبی برای آنها ایجاد می شود . آنها از تجربیات خودشان می آموزند و به یاد می آورند که دیگر آنها را تکرار نکنند.

3. علایق فرزند خود را بدانید

شما باید به فرزند خود انگیزه دهید و به او کمک کنید تا علایق خود را دریابد. با قرار دادن نمونه هایی از افراد موفق ، او درک خواهد کرد که سخت کوشی و فداکاری کلیدهای موفقیت هستند و این ویژگی ها به خوبی به تصمیم گیری منجر می شوند. تصمیم او برای تقلید از رهبران بزرگ ، خود تصمیمی شگفت انگیز است.

4- به فرزندان خود بیاموزید که خودشان را بشناسند

باید به کودکان آموزش داده شود که نقاط قوت و ضعف خود را از یکدیگر تشخیص دهند تا بتوانند در زندگی تصمیمات بهتری درباره آنها بگیرند. به کودکان باید فرصت های زیادی داده شود، تا بتوانند درک کنند که در همه آن فرصت ها موفق نخواهند بود. یادگیری، پذیرش شکست و تصمیم گیری در مورد آن برای کودکان ضروری است.

5. مشارکت کودک در گروه ها

فرزند خود را تشویق کنید تا در گروه های اجتماعی شرکت کند . این کار آنها را در معرض فشاری مثبت بین همسالانش قرار می دهد. بعد از شرکت در این جمع ها کودک موضوعات بیشتری برای اشتراک گذاری با شما خواهد داشت. او این بار در مورد مباحث مهمتری با شما صحبت خواهد کرد و این تعامل به او کمک میکند که بتواند مهارت تصمیم گیری را در خود تقویت کند.

6. با کودک خود صحبت کنید

برقراری ارتباط آزاد برای والدین و کودک بسیار حیاتی است. اگر با کودک خود ارتباط برقرار کنید، مطمئناً بینش ارزشمندی در باره او به شما داده می شود. این به شما امکان می دهد تصمیمات فرزند خود را پیش بینی کرده و به همین ترتیب به او هشدار دهید.

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید