مهارت های مهم برای موفقیت کودک

زمان مطالعه : 3 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

مهارت‌های مهم برای کودک

هر روز که می‌گذرد متوجه می‌شوید کودکتان دارد رشد می‌کند و شما مسئول شکل‌گیری شخصیت کودک هستید. شما هستید که باید مهارت های مهم برای موفقیت کودک را به او بیاموزید و از او انسانی قوی و موفق بسازید. در این مطلب در مورد چند خصوصیت رفتاری صحبت میکنیم که در آینده از کودک فردی مستقل و قوی می سازد.

توانایی مهم سوال پرسیدن در کودکان

بچه‌ها مدام سوال می‌پرسند و اگر ما در جواب سوال های آنها بگوییم : نمی‌دانم، این‌قدر سوال نپرس. با این جواب یکی از مهم‌ترین مهارت‌های کودک را از بین می‌بریم. سوال پرسیدن یک توانایی است که به کودک شما یاد می‌دهد که در آینده پرسشگر باشد و در مورد مسائلی که نمیداند کنجکاوی کند و اطلاعات جمع آوزی کند. در راه یادگیری مهارت سوال پرسیدن کودک یاد میگیرد که بگوید: جوابش را نمی‌دانم ولی سعی می‌کنم پیدا کنم.

دانلود اپلیکیشن پاپایو

اگر جواب سوال های کودکتان را نمی دانید این نمونه ها میتواند جواب های درست و مناسبی باشند. نمی‌دانم، بیا از گوگل بپرسیم. یا بیا با هم یک کتاب در این مورد بخوانیم. به‌این‌ترتیب علاوه بر روحیه پرسشگری، توانایی یافتن پاسخ سوالات ساده را هم به او می‌دهیم.همچنین به او یاد می‌دهیم که اگر جواب یک سوال را نمی‌داند ، خیلی راحت بگوید نمیدانم . توانایی گفتن نمی‌دانم توانایی مهمی است. اما توانایی مهم‌تر این است که او بگوید نمی‌دانم ولی سعی می‌کنم جواب را پیدا کنم.

توانایی مدیریت وظایف در کودک

آماده شدن برای مهمانی، جمع‌کردن وسایل سفر، تمیز کردن اتاق خواب و تصمیم گیری برای خرید لباس نو جزوی از وظایف کودک هستند. کودک باید از عهده مدیریت کردن این وظایف به خوبی بربیاد تا بتواند مستقل شدن را هم به مرور تمرین کند. سپردن وظایفی که در حد توان کودک باشد، حس خوب مستقل بودن به او می‌دهد. ابتدا وظایف را روی یک کاغذ برایش بنویسید. هر مرحله که انجام شد در مقابل وظیفه یک تیک بگذارید.

توانایی خوشبخت بودن!

خوش‌بختی یک توانایی است که باید آن را بیاموزیم. به کودک بیاموزید که خوش‌بختی در درون او است. او می‌تواند در تنهایی خود بازی کند، کتاب بخواند، سریال ببیند، نقاشی کند،خیال‌پردازی کند و بیاموزد که تنهایی هم می‌شود خوش‌بخت بود. برای او بهترین الگوی خوش‌بختی باشید. کودک شما باید در رفتار شما ببیند که میتواند با خیال آسوده چای بنوشد و احساس خوشبختی کند.

توانایی پذیرش تفاوت دیگران

به کودک بیاموزید که آدم‌هایی با ظاهر یا روحیات متفاوت را درک کند و بپذیرد. بهتر است او را در معرض آدم‌های متفاوت قرار دهید. کودکی که در معرض آدم‌های متفاوت از جنسیت، نژاد و سلایق مختلف قرار می‌گیرد، می‌آموزد متفاوت بودن چیز فوق‌العاده‌ای است. 
بهترین شیوه برای یاددادن این مهارت، آموزش عملی است. اگر دوستانی با شرایط و خصوصیات متفاوت داشته باشید، او هم توانایی پذیرش تفاوت را پیدا می‌کند.

پیشنهاد میکنم این مطالب را هم مطالعه کنید:

توانایی مهم تغییر

کودکتان را آماده تغییر کنید.بعضی از والدین کودکشان را در یک وضعیت ثابت نگه می دارند. چنین بچه ای به وسایل خود مثل بالشت یا جای خواب خود عادت می‌کند و هر تغییر برایش آزاردهنده است. اگر کودک شما توانایی درک و تحلیل شرایط جدید را نداشته باشد، احتمال دارد با بزرگتر شدن دچار پریشانی و افسردگی شود.

توانایی مستقل بودن و مستقل فکر کردن

من نمیدانم تو چرا همیشه ساز مخالف میزنی؟ چرا انقدر متفاوت فکر میکنی؟ این سوالات بدترین سوال هایی است که می‌توانید نسبت به تفکر متفاوت کودک خود داشته باشید و از او بپرسید. چرا که هیچ ایرادی ندارد که او سلیقه و عقاید خودش را داشته باشد و بتواند متفاوت با دیگران کاری را انجام دهد. به خاطر داشته باشید که او فردی مستقل است و نباید همیشه از انتخاب جمع پیروی کند.

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید