تقویت مهارت همدلی در کودکان

زمان مطالعه : 3 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

راهکارهای تقویت مهارت همدلی در کودکان

مهارت همدلی در کودکان نقش مهمی در روابط اجتماعی و آینده کودک دارد. همدلی توانایی درک و کمک به احساسات صدمه دیده یک نفر دیگر است. توانایی همدلی کودک با دیگران یعنی کودک بتواند درک کند او فردی با ویژگی های خاص خودش است.درک کند دیگران می توانند افکار و احساساتی متفاوت از داشته باشند.احساسات معمولی مثل شادی، تعجب، عصبانیت، نا امیدی و غم را که بیشتر افراد تجربه می کنند تشخیص دهد. کودک در همدلی میتواند خودش را به جای دوستش بگذارد و تصور کند او چه احساسی دارد. کودک با درک احساسات دیگران میتواند به آنها کمک کند. درک کردن و نشان دادن همدلی نتیجه مهارت های اجتماعی بسیاری است که در سال های اولیه زندگی کودک تقویت می شود.

راهکارهایی که مهارت همدلی را تقویت می‌کنند:

رابطه امن بین کودک و والدین اولین راه تربیت کودکی با مهارت همدلی است.  ایجاد احساس پذیرش و درک شدن به کودک کمک می کند احساسات دیگران را هم بپذیرد و درک کند. محققان دریافتند ما باید به کودکان کمک کنیم یک هویت اخلاقی را در خودشان تقویت کنند نه اینکه فقط آنها را برای کارهای خوبی که انجام می دهند تشویق کنیم.

 

دانلود اپلیکیشن پاپایو

کارشناسان بزرگسالان را تشویق می کنند با بازی کردن، کتاب خواندن و تماشای فیلم های انگیزشی همدلی را در کودکان تقویت کنند چرا که این روش به آنها این امکان را می دهد تا شخصیت ها را در ذهنشان درونی کنند.

فعالیت هایی که احساس دیگران را در شرایطی خاصنشان می دهند به ایجاد مهارت های همدلی در کودکان کمک می کند. همینطور یک کتاب مناسب می تواند همدلی را در کودکان تقویت کند.

آموزش همدلی به کودکان در مدرسه

روش های متعددی برای آموزش همدلی به کودکان در مدارس وجود دارد. بازی های آموزشی، دیوار مهربانی و تمرین هایی که باعث می شود بچه ها با همکاری هم در یک کار گروهی به یکدیگر کمک کنند.

به کودک خود بیاموزید که چگونه بر هیجانات منفی خود غلبه کند و با آن ها کنار بیایند. برای هر کودک و بزرگسالی طبیعی است که هیجاناتی منفی مانند خشم و حسادت را تجربه کنند. اما کودکانی که از والدین دلسوز خود می آموزند که چگونه با این هیجانات برخورد مناسب داشته و به شکلی مناسب به حل مسأله خود بپردازند، احتمالاً هوش هیجانی و همدلی قوی تری نیز داشته باشند.

از کودک خود بپرسید چه حسی دارد؟

کودکان به صورت طبیعی به سمت همدلی گرایش دارند. حتی یک کودک وقتی کسی را می بیند که از نظر روحی در رنج است، با او همدردی می کند. اما کودکان خردسال ذاتاً موجوداتی خود محور هستند. کودکی که هنوز مدرسه نرفتهو در اجتماع بزرگ قرار نگرفته است، خیلی برایش مهم نیست اگر اسباب بازی اش را به دوستش ندهد او ناراحت می شود. این شما به عنوان والدین هستید که باید درباره این احساسات با او صحبت کنید و به او توضیح دهید که نباید دیگران را ناراحت و آزرده کند.

هیجانان مختلف را به کودک آموزش دهید

به کودک کمک کنید تا هیجانان مختلف را با اسمشان بشناسد. وقتی عصبانی می شوید و یا شخصی دیگر چنین هیجانی را از خود نشان می دهد، این حالات را مورد توجه کودک قرار داده و برایش توضیح دهید که مثلاً عصبانیت با علائمی همچون چهره برافروخته و صدای بلند همراه خواهد بود. همین کار را برای هیجانات دیگر مانند خوشحالی، غم، تعجب، حسادت و هر هیجان دیگر، انجام دهید. از هر فرصتی استفاده کنید تا توجه فرزند خود را به هیجانات مختلف جلب کنید.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید