نبایدهای مهم تربیت کودک

زمان مطالعه : 8 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

کارهایی که در تربیت کودک نباید انجام داد

تربیت کودک یک مسئله خیلی مهم است. به همین خاطر در این مطلب درباره نبایدهای مهم تربیت کودک صحبت میکنیم که در تربیت او اثر می گذارد. پیش از این تمامی رفتار و گفتار والدین تاثیر قابل توجهی روی کودک میگذارد، پس باید آماده تریبت باشیم. برای تربیت کودکان باید محتاط بود به همین خاطر نباید یکسری کارها را انجام داد.

1- فراموش نکنید که به کودکان خود بگویید آن ها را دوست دارید

ما آنقدر درگیر برنامه های روزمره خود می شویم که فراموش می کنیم به فرزندان خود بگوییم آن ها را دوست داریم. این کار کودک را لوس نمی کند زیرا در واقع نشان از عشق دادن به فرزندتان می باشد.

2- از او انتقاد نکنید و فقط با رفتار خود منظورتان را برسانید

درست است که حرف زدن از عمل کردن راحت تر است اما کارسازتر نیست. سعی کنید روی رفتار خودتان تمرکز کنید به جای اینکه به کودک بگویید چه کاری بد است و چه کاری خوب است در اولین قدم باید با رفتارتان کار خوب و بد را به او آموزش دهید. الگوپذیری کودکان از والدین اهمیت زیادی دارد. در مورد رفتارهای اشتباه کودک به او راهکار پیشنهاد دهید.

دانلود اپلیکیشن پاپایو

3- از گفتن « نه » نترسید

برای نه گفتن به کودکتان دلیل داشته باشید. در یک چارچوب و قانون خاص که برای خانواده تعیین کرده اید رفتار کنید. حتی اگر قرار است تا یک ساعت بعد از نه شنیدن کودک بدخلقی کند. او باید متوجه شود که هر وقت پدر و مادر نه می گویند، حتما برای آن دلیل دارند و پایش می ایستند. حتی اگر این کار باعث ساعت ها گریه و جیغ کشیدن فرزند تان شود. آن ها به زودی مفهوم نه گفتن شما را خواهند فهمید.

4- مقایسه نکنید

انجام این کار سخت است اما سعی کنید فرزندان خود را با همسالان و مهم تر از همه خواهر و برادرشان مقایسه نکنید.

5- کودک را در جمع تحقیر نکنید

به هیچ عنوان مهمانی و در جمع جای مناسبی برای تربیت کودک نیست. خانه و در اتاقش به تنهایی یک جای امن و درست برای آموزش خوب و بد به کودک است.

6- بیش از حد جلوی آن ها را نگیرید

اگر نتیجه کاری که کودک انجام می دهد برایش خیلی خطرناک نیست، پس خیلی جلوی انتخاب هایش را نگیرید. در واقع این روند یادگیری کودک است.

7- فراموش نکنید که آن ها را درآغوش بگیرید

بخشی از نشان دادن محبت با در آغوش کشیده شدن است. کودک را در هر سنی که هست در آغوش بگیرید تا او احساس کند که مورد توجه و محبت شماست.

8- هرگز از گوش دادن به حرف کودکان غافل نشوید

در دنیای شلوغ این روز ها که پر از سر و صدا و وسایل الکترونیکی است باید به خاطر بسپارید که برای فرزندتان وقتی را اختصاص دهید تا حرف هایشان را گوش دهید زیرا ممکن است چیز بسیار مهمی را برای شما تعریف کنند. یاد بگیرید که گوینده ضعیف و شنونده قوی ای باشید. بگذارید کودک تان صحبت کند و به حرف های او گوش دهید و سپس آنچه شنیده اید را تعریف کنید تا بدانند که همه حرف هایشان را شنیده اید.

9- در ایجاد محدودیت ها کوتاهی نکنید

تعیین محدودیت هایی برای زمان خواب، آمد و رفت بسیار مهم است تا کودکان محدودیت ها را بدانند. قاطع و در عین حال مهربان باشید.

10- به حریم خصوصی آن ها احترام بگذارید

همانطور که ما به عنوان والدین کودک، حریم خصوصی خود را دوست داریم فرزندان مان نیز چنین هستند. به آن ها فضایی را اختصاص دهید و به حریم شان احترام بگذارید و دورادور مراقبشان باشید.

11- انتخاب های کودک را محدود کنید

به کودک اجازه انتخاب کردن دهید ولی سعی کنید گزینه های پیشنهادی را محدود کنید خصوصا این کار در مورد بچه های کوچک تر بسیار مهم است زیرا در غیر این صورت انتخاب کردن برایشان سخت خواهد شد.

12- همیشه کارهای فرزندتان را شما انجام ندهید

شاید این مسئله سخت به نظر برسد زیرا تصور ما این است که اگر کاری را به کودک بسپاریم روند انجام بسیار طولانی خواهد بود. با این وجود، گاهی در برابر اصرار کودک بایستید و از او بخواهید کارهایش را خودش انجام دهد زیرا باعث می شود تا خود را برای زندگی آماده کند.

13- فراموش نکنید که برای آن ها وقت بگذارید

این روز ها قطعا همه ی ما درگیر زندگی پر مشغله خود هستیم. اما گاهی اوقات تنها صرف یک ساعت وقت برای فرزندتان برای هردوی شما عالی است، موثر ترین کاری که می توانید انجام دهید این است که روزانه به مدت 20 دقیقه هر کاری که او می خواهد را با هم انجامش دهید.

14- از بحث های سخت اجتناب کنید

از بحث در مورد موضوعاتی مانند مصرف مواد مخدر و . . . خودداری کنید زیرا باید هر زمان که در موقعیت آن بودند و به راهنمایی شما نیاز داشتند با آن ها صحبت و به حرف هایشان گوش دهید که در غیر این صورت این موضوعات برای آن ها زود و نامناسب خواهد بود.

15- همیشه برای کودک خود تصمیم گیری نکنید

سعی کنید مدام برای فرزند خود تصمیم نگیرید. همه ما می دانیم که پدر و مادر حق دارند تا برای فرزندشان تصمیم بگیرند اما آن ها باید یاد بگیرند که برای خودشان فکر کنند و با عواقب تصمیم خود زندگی کنند.

16- از پدر و مادر بودن هراس نداشته باشید

شما می توانید دوست فرزند خود باشید اما هرگز نگذارید فراموش کنند که شما والدین آن ها هستید. این چیزی است که بیشتر به آن نیاز دارند پس نقش خود را در این جایگاه به خوبی ایفا کنید تا الگوی مناسبی برای فرزندتان باشید.

17- کودک خود را به اجبار درگیر آموختن هر فعالیتی نکنید

هرگز فرزندتان را اگر علاقه ای ندارد در کلاس های متعدد ثبت نام نکنید. مدرسه رفتن به قدر کافی زمان او را پر می کند و گاهی اوقات بازی کردن و استراحت نیاز اوست پس اگر قصد ثبت نام او در کلاس خاصی را دارید حتما نظرش را جویا شوید و بدانید برای ورود به این کلاس تمایلی دارد یا خیر؟

18- خود را با والدین دیگر مقایسه نکنید

پدر و مادر بودن سخت است حتی اگر بخواهید خود را با دیگران مقایسه کنید. خودتان باشید و به غرایز خود اعتماد کنید، هیچ کس بهتر از شما فرزندتان را نمی شناسد.

19- غر نزنید

اگر درخواستی از کودک خود داشتید و او سریعا پاسخی نداد غر نزنید. در عوض سعی کنید در صورتی که خلاف این کار را انجام داد از او تعریف کرده و پاداشی را برایش در نظر بگیرید. اگر کاری که انجام می دهد نتایج منفی دارد، سعی کنید تا تمام نشدن کار به او هشدار دهید.

20- خونسردی خود را حفظ کنید

این مسلما یکی از دشوارترین کارهاست. بیشتر کودکان به یک درخواست یا دستوری که با ملایمت ذکر شود، به طور منطقی پاسخ بهتری می دهند. در مواردی که نیاز به توجه کودک تان دارید لازم است خونسردی خود را کاملا حفظ کنید و با این کار آن ها را متوجه اشتباهات شان کنید.

21- از کتاب خواندن برای فرزند خود دست نکشید

کتاب خواندن برای فرزندتان را متوقف نکنید. هنگام خوابیدن برای او داستان بخوانید و نوازشش کنید. شما می توانید به نوبت برای یکدیگر داستان بخوانید. این گونه او را نیز تشویق به خواندن خواهید کرد.

22- فراموش نکنید که با کودک تان بخندید

با هم خندیدن را فراموش نکنید. بعضی اوقات پدر و مادر بودن سخت می شود اما باید مطمئن شوید که بارها و بارها با یکدیگر قهقهه بزنید و از ته دل بخندید.

23- از معذرت خواهی کردن نترسید

اگر کار اشتباهی انجام داده اید از عذر خواهی کردن نترسید. این بسیار مهم است زیرا کودک از شما می آموزد بنابراین وقتی کار اشتباهی انجام می دهید، معذرت خواهی کرده و ابراز پشیمانی کنید.

24- تسلیم نشوید

هرگز عقب نشینی نکنید، تهدید نکنید و اقدامی نیز نکنید. تکرار یک هشدار اما عمل نکردن به آن به کودک این پیام را می دهد که می تواند به کارهایش ادامه دهد اما باید بخاطر داشته باشید که اگر او بدرفتاری می کند باید نتیجه رفتار خود را ببیند. ابتدا به فرزند تان هشدار و سپس به او یک فرصت دهید و اگر او مجدد کار اشتباهش را تکرار کرد، برای مدت کوتاهی از او دور شوید.

25- خیلی به خود سخت نگیرید

همه ما می خواهیم پدر و مادر کاملی باشیم اما در واقع اشتباه می کنیم . سعی نکنید در انتقاد از مهارت های خود عجله کنید و بخواهید از پس هرکاری برآیید. درحالی که باید از وقت خود لذت ببرید زیرا این چیزی است که بچه ها واقعا به آن نیاز دارند.

26- ذهن و مغز آن ها را نادیده نگیرید

ذهن آن ها همه کارها را کنترل می کند. طرز فکر، طرز رفتار، طرز ارتباط با دیگران تحت کنترل ذهنشان است. زمانی که ذهن درست کار کند، در نتیجه آن ها کارها را درست انجام می دهند. زمانی که در ذهنشان مشکلی وجود داشته باشد، در زندگی هم دچار مشکل می شوند.

اگر در زندگی مشکل داشته باشند، شما نیز دچار مشکل می شوید. پس اگر می خواهید کودک شما بهترین خودش باشد، از مغز و ذهن او مراقبت کنید و به او یاد بدهید که چگونه این کار را انجام دهد.

27- از به کاربردن الفاظ منفی خودداری کنید

هرگز به فرزندتان نگویید:« تو آدم خرابکار و بدجنسی هستی» زیرا او این الفاظ منفی را درونی کرده و شروع به باور آن ها می کند.

28- برکودک تان نظارت داشته باشید

لوب های پیشانی مغز انسان که در برنامه ریزی، قضاوت و کنترل تکانه ها نقش دارند تا حدود 25 سالگی کاملا رشد نکرده اند بنابراین شما باید تا این سن مراقب فرزندان خود باشید. این بدان معناست که بررسی کنید او چه کاری انجام می دهد و با چه کسی زمان می گذراند. شما نباید در کار های او دخالت کنید اما باید مراقبش باشید و برکارهایش نظارت کنید.

29- مسائل سلامت روانی آن ها را نادیده نگیرید

به طور متوسط از ارزیابی تا زمانی که بچه ها علائم یک بیماری روانی را نشان دهند 11 سال طول می کشد. مبارزه با علائم بیش فعالی یا اضطراب و افسردگی می تواند بر توانایی آن ها در موفقیت مدرسه، دوستی و زندگی تاثیر منفی بگذارد.

30- مسائل سلامت روانی خود را نادیده نگیرید

اگر از یک بیماری روانی رنج می برید – چه اختلال پس از حادثه باشد یا اختلال دو قطبی و .. این می تواند بر فرزندان تان نیز تاثیر بگذارد و زندگی آن ها را ویران کند. به خاطر داشته باشید که ابتدا از خود مراقبت کنید و بهترین نسخه از خودتان باشید تا بهترین والد برای فرزندتان نیز باشید.

منبع : نمناک

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید