نکات حساس برای تربیت فرزند

زمان مطالعه : 4 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

نکات تربیتی برای کودکان

تربیت کودک یکی از سخت ترین و پربارترین مشاغل در جهان است اما ممکن است برای آن آمادگی لازم و نداشته باشیم. در این مطلب نکات حساس برای تربیت فرزند را مطرح کرده ایم که می تواند به شما کمک کند احساس رضایت بیشتری به عنوان پدر یا مادر (والدین) داشته باشید.

1. پرورش عزت نفس کودک

بچه ها خودشان را از نگاه پدر و مادرشان میشناسند و احساسی که شما به آنها انتقال میدهید برای آنها معنای خاصی دارد. لحن صدای شما، زبان بدن شما، و هر نوع بیان شما توسط آنها جذب می شود. کلمات و رفتار شما به عنوان والدین بیش از هر چیزی بر رشد عزت نفس کودکتان تأثیر می گذارد.

تحسین دستاوردها هر چند کوچک، به آنها احساس غرور می دهد.وقتی به کودک اجازه می دهید که کارهایش را مستقل انجام دهد به او  احساس توانایی و قدرت می دهید. در مقابل، تحقیر نظرات یا مقایسه نامطلوب کودک با دیگران باعث می شود بچه ها احساس بی ارزشی کنند.

 

دانلود اپلیکیشن پاپایو

استفاده از کلمات به عنوان سلاح را کلا فراموش کنید. جملاتی مانند “چه کار احمقانه ای انجام دادی!” یا ” همه رفتارهای تو اشتباه است!” درست مثل ضربه های فیزیکی مهلک باعث آسیب می شود.

کلمات خود را با دقت انتخاب کنید و مهربان باشید. به کودک خود یاد دهید که همه اشتباه می کنند و اگر اشتباهی از او سربزند هنوز هم او را دوست دارید، حتی وقتی رفتارش را دوست ندارید.

2. به رفتار بچه ها به دید مثبت نگاه کنید

تا حالا به رفتار خودتان دقت کرده اید؟ در طول روز چند بار به کودکتان می گویید نکن، بشین، یا این کار اشتباه است ؟ اگر خودتان رئیسی داشته باشید که با چنین واکنش های منفی با شما رفتار می کرد، حتی اگر نیت خوبی داشته باشد، چه احساسی داشتید؟

دیدن نکات مثب و قدردانی کردن بابت آنها هم به اعتماد به نفس کودک کمک می کند و هم کمک میکند تا کودک به دنبال انجام کارهایی باشد که شما را خوشحال میکند. مثلا اگر اسباب بازی هایش را بعد از بازی کردن جمع کرد به او بگویید این خیلی فوق العاده است که اسباب بازی هایت را جمع کردی من از این کار تو خیلی خوشحال شدم. هر روز به دنبال یافتن چیزی برای ستایش کردنش باشید. برای پاداش دادن سخاوتمند باشید . عشق دادن ، بغل کردن، تعریف و تمجید شما می تواند معجزه کند.

3. محدودیت هایی را تعیین کنید تا کودک نظم و انضباط را یاد بگیرد

نظم و انضباط در هر خانواده ای ضروری است. هدف از نظم و انضباط این است که به کودکان کمک کنیم رفتارهای قابل قبول داشته باشند و خودکنترلی را بیاموزند. آنها ممکن است محدودیت هایی را که شما برای آنها تعیین کرده اید را درک نکنند. اما کودکان برای تبدیل شدن به بزرگسالان مسئول به این محدودیت ها نیاز دارند.

وضع قوانین خانه به بچه ها کمک می کند تا انتظارات شما را درک کرده و هیجانات خودش را کنترل کند. برخی از قوانین ممکن است شامل موارد زیر باشد :

جمع کردن اسباب بازی ها بعد از تمام شدن بازی، تماشای تلویزیون بعد از نوشتن تکالیف، صحبت نکردن بین صحبت بزرگترها و….

ممکن است بخواهید یک سیستم وجود داشته باشد:

4. نکات حساس برای تربیت فرزند : وقت گذاشتن

صبح 10 دقیقه زودتر از خواب بیدار شوید تا بتوانید با کودکتان صبحانه بخورید یا ظرفها را در سینک ظرفشویی بگذارید و بعد از شام پیاده روی کنید. کودکانی که توجه از والدین خود دریافت نمی کنند، اغلب پرخاشگر هستند، چون مطمئن هستند که از این طریق مورد توجه قرار می گیرند. هر هفته یک “شب ویژه” برای با هم بودن ایجاد کنید و برنامه ریزی برای آن شب را به کودک واگذار کنید. به دنبال راه های برای ارتباط برقرار کردن با کودک باشید می توانید یادداشت کوچکی در جعبه ناهارش قرار دهید.

اگر شاغل هستید احساس گناه نکنید.کارهای زیادی هستند که شما میتوانید برای نشان دادن توجه تان انجام دهید.

5. یک الگوی خوب باشید

بچه های کوچک با تماشای والدین خود چیزهای زیادی یاد می گیرند. هرچه کوچکتر باشند، الگوبرداری بیشتری از شما خواهند داشت. قبل از این که جلوی کودک عصبانیت خودتان را نشان دهید، به این موضوع فکر کنید: می خواهید فرزند شما موقع عصبانیت چه رفتاری داشته باشد؟ توجه داشته باشید که مدام تحت نظر کودک خود هستید. مطالعات نشان داده است که کودکانی که چرخاشگری میکنند معمولاً الگویی برای پرخاشگری در خانه داشته اند.

6. ارتباطات را در اولویت قرار دهید

شما نمیتوانید از کودک خود انتظار داشته باشید که همه کارهایشان طبق خواسته شما باشد. اگر برای ارتباط با کودکتان وقت نگذارید او هرگز گوش به فرمان شما نخواهد بود او باید دوست و همراهی شما با خودش را احساس کند که در زمانی که شما به حرف شنویی او نیاز دارید متوجه شود خواسته شما به نفع اوست چون شما دوست او هستید.

اگر انتظاری از کودک دارید، انتظارات خود را واضح بیان کنید. اگر مشکلی وجود دارد، درباره اون صحبت کنید. احساسات خود را بیان کنید و گاهی برای داشتن احساس بهتر از کودکتان کمک بگیرید.

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید