نکات مهم تربیت فرزند

زمان مطالعه : 3 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

در تربیت فرزند کجای کارم اشتباه بوده؟

نکات مهم تربیت فرزند را در این مطلب به زبان ساده با شما درمیان می گذاریم . یکی از خطاهای تربیتی که خیلی بین خانواده ها دیده می شود این است که راه های تربیتی پدر و مادر یکی نیست بچه یه کاری میکند پدر می گوید این چه کاری بود کردی و دعواش می کند. مادر می گوید سخت نگیر مگه چیکار کرده است؟ دومین مسئله که جز خطاهای تربیتی است بی توجهی به کودک است زمانی که دختر یا پسرمان از کارهایی که کرده است تعریف میکند و شما به او بی توجهی می کنید. کودکان دوست دارند کارهایی که انجام میدهند را با آدم های مهم زندگیشون به اشتراک بزارند.

در طول روز چقدر از واژه مامانت نیستم یا بابات نیستم، دیگه دوستت ندارم استفاده می کنید؟ سومین خطای تربیتی ما این است که، کودک را از عشق محروم می‌کنیم. واکنش درست در برابر اشتباه بچه ها این است که به آنها بگویید دقیقا کدام کار خاص آنها را دوست ندارید ؟

 

دانلود اپلیکیشن پاپایو

الگوی بد بودن

به این شکل که شما یک کاری که درست نیست را انجام می دهید و بعد اگر کودک همان کار را انجام بدهد با واکنش تند شما روبرو می شود. نمونه دیگر اینکه پدر و مادر عادت به کتاب خواندن و ورزش کردن ندارند بعد هر روز به کودک میگویند ورزش خوبه است یا کتاب بخوان!

تلاش کنیم از پدر و مادری خود ، خاطره ی خوش به جا بزاریم. کودکان لجباز پرورش ندهیم ، و گاهی از جلد پدر و مادری بیرون بیایم و دوستان خوبی باشیم!
کنار کودک باشیم نه در مقابل او .

یه مامان و بابای خوب چه ویژگی‌هایی داره؟

وقتی می‌گیم «والدین خوب» گاهی چیزی که به ذهنمون میاد یه تصویر ایده‌آل و بی‌نقصه که مورد تحسین عام و خاص قرار دارد، انگار از تو کتاب های  داستان دراومده و زمینی نیست. همین تصویر ایده‌آلیستی هم باعث می شود سرخورده شویم و حس کنیم کفایت لازم را نداریم. در عمل هیچ آدمی را نمی شود پیدا کرد که بی‌نقص باشد. اما آدما می‌توانند با واقعی دیدن و واقعی بودن حس رضایتمندی مثبتی داشته باشند. برای همین باید بدانیم به چه کسی مامان و بابای خوب می گویند.

یه مامان و بابایی که به اندازه کافی خوبه:

نکات مهم تربیت فرزند اصول سختی ندارد. نکته مهم : مامان یا بابا با بچه‌دار شدن خودشان را فراموش نمی‌کند. درست است که تو ماه‌های اولیه، بچه سراسر نیاز است و یه تغییراتی در زندگی ایجاد می شود که هیچ جوره هم نمی شود از آن فرار کرد اما در طی زمان باید تلاش کنیم که از سلامت خودمان و نقش همسری غافل نشویم. فراموش کردن همسر باعث ایجاد نارضایتی و در آخر قربانی شدن بچه می شود. می داند که همه فن حریف نیست و تحمل نقص را دارد. او  می داند تو بعضی کارها خوبه و جواب همه سوالات را نمی داند. نگاه کمالگرایانه باعث می شود هم از خودمان هم از بقیه توقعات غیر واقعی و نادرست و ناکام کننده داشته باشیم.

نشانه های والدین خوب

در دسترس هست اما به جای بچه‌اش تلاش نمی‌کند، چون تحمل این را دارد که بچه اشتباه کند و از اشتباهاتش درس بگیرد. همیشه نه نمیگوید. قطعا و حتما تو سالهای اولیه‌ زندگی، مادر نقش مراقبتی دارد، تا کودک کم‌کم یاد بگیرد مراقب خودش و دیگران باشد. والد خوب به بچه اجازه تجربه کردن می دهد و وقتی مانعش می شود که او سرگرم کار خطرناک باشد. والد باهوش فضا را طوری امن می‌کند که لازم نباشد مدام بگوید نکن.

نکات مهم تربیت فرزند : دلبسته هست نه وابسته

یه والد وابسته همیشه نگران است، کلی احساس گناه دارد. در حالیکه یه والد دلبسته تحمل استقلال و متفاوت بودن بچه‌‌ از خودش را دارد. بیشتر در حال زندگی می‌کند و از چیزهای خوبی که در خودش و اطرافیانش می‌بیند لذت می‌برد و مدام دنبال ایرادها و نداشته‌ها نیست. گاهی از کوره در میرود اما اهل کتک زدن و تحقیر بچه نیست. همه ما یه سری محدودیت‌هایی داریم. گاهی خسته، بی انرژی و بی‌حوصله هستیم اما نباید از بچه‌هامون به عنوان جایی برای تخلیه احساسای بدمون استفاده کنیم.

تهدید به رفتن نمیکند. تهدید به رفتن بچه را در یه احساس گناه دائمی نگه میدارد و در طی زمان بچه یاد میگیرد برای رسیدن به خواسته‌اش باید تهدید به رفتن کند تا امتیاز بگیرد. او هیچ وقت یاد نمیگیرد که باید درباره مشکلش حرف بزند.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید