هوش موسیقی در کودکان

زمان مطالعه : 3 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

هوش موسیقی کودکان را چطور پرورش دهیم؟

هوش موسیقی در کودکان و بزرگسالان یکی از انواع هوش است که اولین بار توسط هوارد گاردنر در سال 1983 مطرح شد. گاردنر بر این باور بود که باید به طور اختصاصی‌تر به مفهوم هوش نگاه کنیم. گاردنر برای سنجش آن سراغ توانایی‌ها و مهارت‌های مختلفی رفت. در همین راستا هوش موسیقی را به عنوان یکی از ابعاد اصلی هوش مطرح کرد که به معنای قابلیت هر فرد در درک موسیقی کلام است. کسانی که در هوش موسیقیایی نمره بالایی کسب می‌کنند، لزوما نوازنده نیستند . در بسیاری از موارد استعداد خود را کشف نکرده‌اند. سطح این هوش را می‌توان از دوران کودکی شناسایی و پرورش داد. برای آن که زمینه رشدی مناسب را برای فرزندتان محیا کنید، می‌توانید برای استعدادیابی کودک‌تان به متخصصان مراجعه نمایید.

هوش موسیقی چیست؟

هوش موسیقی مفهومی است که نخستین بار در تئوری هوش‌های چندگانه توسط هواردگاردنر مطرح شد. گاردنر به جای استفاده از ضریب هوشی یا IQ به عنوان شاخص کلی معتقد بود که برای ارزیابی هوش باید به ابعاد مختلفی از ظرفیت‌های ذهنی توجه کرد و به طور جداگانه آن‌ها را مورد سنجش قرار داد. از همین رو انواع گوناگونی از هوش را معرفی کرد که هوش موسیقی یکی از آن‌ها است. هوش موسیقیایی به معنای سطح توانایی انسان در درک موسیقی و آهنگ کلام است.

 

دانلود اپلیکیشن پاپایو

مشخصه های کسانی که از هوش موسقیایی بالایی برخوردارند

  • این افراد بیش از سایرین در مکالمات روزمره به آهنگ، لحن و شیوه بیان کلمات دقت می‌کنند.
  • توجه زیادی به صداها دارند.
  • ریتم و آهنگ‌ها را سریع‌تر فرا می‌گیرند.
  • درک بالاتری نسبت به الگوهای موسیقیایی دارند.
  • راحت‌تر از دیگران م‌ توانند نوازندگی و خوانندگی یاد بگیرند.
  • درک ریتم برای آن‌ها آسان است.
  • توانایی بالاتری در تفکیک صداهای مختلف دارند.
  • هنگام حفظ کردن مطالب گوناگون اغلب از روش ریتمیک کردن کلام استفاده می‌کنند.

قبل از پرورش هوش موسیقیایی باید میزان آن سنجیده شده و سپس برای پرورش از روش های مناسب استفاده کرد.

تقویت هوش موسیقی

خوشبختانه هوش‌موسیقیایی یک توانایی ایستا و غیرقابل تغییر نیست. با غنی‌تر کردن محیط پیرامون خود می‌توانید قابلیت‌های مرتبط با هوش موسیقی را در خود یا فرزندتان افزایش دهید. اما قبل از تلاش برای پرورش این هوش بهتر است به دنبال استعداد برتر او باشید.

چند توصیه و راهکار مهم در تقویت هوش موسیقی کودک

1- کمک گرفتن از داستان های موزیکال

گوش دادن به نوارهای صوتی و داستان‌هایی که به طور موزیکال و آهنگین روایت می‌شوند، در سال‌های کودکی به ارتقای ظرفیت‌های هوش موسیقیایی کمک می‌کنند. همچنین خودتان نیز می‌توانید برای فرزندتان کتاب‌های شعر کودکانه بخوانید و به این ترتیب او را با موسیقی کلام آشنا کنید.

2- حفظ کردن مطالب به صورت آهنگین

سعی کنید هنگام حفظ کردن مطالب مختلف نوعی آهنگ یا قافیه پردازی در آن ایجاد کنید. این کار نه تنها باعث می‌شود در به یاآوردی مطالب موفق‌تر عمل نمایید، بلکه به پرورش هوش موسیقیایی نیز کمک کرده‌اید.

3- آواز خواندن

کودکانی که از همان سنین کم اغلب همراه والدین خود آواز می‌خوانند و یا در گروه‌های سرود فعالیت می‌کنند، فرصت بیشتری برای پرورش هوش موسیقیایی در اختیار دارند. در حقیقت این کار باعث می‌شود که آن‌ها در تشخیص ریتم‌ها بهتر عمل کنند و درک بالاتری از الگوهای موسیقی داشته باشند.

4- نواختن موسیقی

مسلما نواختن آلات مختلف موسیقی یکی از ابزارهای بسیار مهمی است که به شما کمک می‌کند درک دقیق‌تری در تشخیص صداها، ریتم‌ها و الگوهای موسیقی داشته باشید. کسانی که از کودکی به ساز یا آواز می‌پردازند اغلب نسبت به سایرین نمرات بالاتری در زمینه هوش موسیقیایی کسب می‌کنند.

مشاغل مناسب برای کسانی که هوش موسیقیایی بالایی دارند

با توجه به درک بالای این افراد از آهنگ و موسیقی مشاغلی نظیر نوازندگی انواع آلات موسیقی، آهنگسازی، خوانندگی، تنظیم کردن آهنگ، پیشاهنگی، پرداختن به شعر کلاسیک و موزون از جمله مشاغلی است که می‌تواند برای آن‌ها مناسب باشد.

 

منبع: newmiind.com

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید