هوش هیجانی در کودکان

زمان مطالعه : 4 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

هوش هیجانی کودکان را چگونه تقویت کنیم؟

هوش هیجانی در کودکان : این بازی از مجموعه بازی هاییست که برای آموزش احساسات به کودک و افزایش مهارت هوش هیجانی در اپلیکیشن پاپایو طراحی شده است.

دیگر بازی های این مجموعه:

  • آشنایی با اعضای خانواده
  • آشنایی با احساسات
  • راه های ابراز احساسات مثبت و منفی

سناریو بازی:

هوش هیجانی در کودکان : هوش هیجانی به معنای شناخت و کنترل احساسات و هیجانات است. در کل می‌توان گفت هوش هیجانی مقوله‌ای است که باعث می‌شود هرکس بهتر بتواند عواطف خود را کنترل کند و در برخورد با دیگران و موقعیت‌های مختلف واکنش‌های بهتر نشان بدهد، به همین خاطر از اهمیت بسیاری برخوردار است. اگر قصد دارید هوش هیجانی کودک خود را تقویت کنید و نمی‌دانید از کجا شروع کنید با ما همراه شوید.

در این بازی پاپایو دوستش در یک مهمانی قرار میگیرند. در مرحله اول این میهمانی یک جشن تولد است که کودک باید از میان جایزه هایی که برای خود او در بازی انتخاب شده یکی را برای هدیه دادن در جشن تولد انتخاب کند. نمایش احساسات در جشن تولد به کودک نشان میدهد که هدیه دادن به دیگران چقدر میتواند لذت بخش باشد. کودک در روند بازی بارها باید تصمیم بگیرد که وسیله های را که خودش دوست دارد به دیگران ببخشد. کودک در طول بازی با حرکت انگشتان دست هدیه ها را جای مناسب قرار میدهد.کودک برای صورتها در آن مهمانی باید با توجه به احساسات مناسب لب های خندان یا ناراحت و … قرار دهد.

مهارت هایی که بازی هوش هیجانی در کودکان در کودک تقویت میکند:

  • مهارت نشان دادن احساسات مثبت و منفی
  • مهارت کنترل خشم و ناراحتی
  • مهارت کمک کردن به دیگران
  • مهارت بیان احساس رضایتمندی
  • مهارت حل مسئله

در اپلیکیشن پاپایو و در بازی هوش هیجانی در کودکان تمامی این مهارت ها همراه با بازی در چند مرحله به کودک آموزش داده می شود. اما اگر میخواهید با راه های دیگر تقویت مهارت هوش هیجانی در کودک آشنا بشید ادامه مطلب را مطاله کنید.

راه های تقویت هوش هیجانی در کودکان

با او همدردی کنید

حتی اگر نمی‌توانید برای «ناراحتی» فرزندتان کاری کنید، حداقل با او همدردی کنید. همین که بداند کسی او را می‌فهمد و درک می‌کند، باعث تسکین دردش می‌شود. همه‌ی ما می‌دانیم تأیید گرفتن چه احساس خوشایندی است. گاهی آسان‌تر است که وضعیت را از چشم دیگران ببینیم و بر آنچه اعتقاد شخصی ماست.

احساسات کودک را نادیده نگیرید

ناپسند دانستن عصبانیت یا ترس کودک باعث نمی‌شود او دیگر این حس را نداشته باشد بلکه او را وامی‌دارد احساسات خود را سرکوب کند. احساساتی که آزادانه ابراز می‌شوند دیگر کودک را آزاد نمی‌دهند اما متاسفانه احساساتی که سرکوب شوند از بین نمی‌روند، بلکه انگار به دام افتاده‌ باشند همواره دنبال یافتن راهی به بیرون هستند. به کودک آموزش دهید هر چه احساس می‌کند قابل درک است.

 

به احساساتش گوش دهید

خیلی وقت‌ها کودک تنها نیاز دارد به احساساتش گوش دهید. چه شش ماهه باشد چه شانزده ساله، نیاز دارد به احساساتی که بروز می‌دهد توجه کنید. پس از آنکه احساساتش را بروز دهد، می‌تواند رهایشان کند تا از زندگی‌اش بیرون بروند. و بعد تعجب خواهید کرد این کار تا چه اندازه خونگرمی و صمیمیت را در او افزایش می‌دهد. اما برای این که نزد شما احساس امنیت کند و حرف‌هایش را بزند، باید تمام حواس‌تان به او باشد و کاملا به او گوش دهید.

حل مسئله را به بچه‌ها یاد بدهید

اغلب اوقات، وقتی کودکان (و نوجوانان) عواطف خود را درک کردند و آن‌ را پذیرفتند، از قدرت احساسات کاسته می‌شود و کم کم ناپدید می‌شوند. اینجاست که زمانِ حل مسئله می‌رسد. گاهی بچه‌ها خود از پس این کار برمی‌آیند. گاهی نیز به هم‌فکری و کمک شما نیاز دارند. معمولا خیلی دوست دارید مشکلات بچه‌ها را برایشان حل کنید اما تا وقتی خودشان از شما کمک نخواستند پا پیش نگذارید. با این کار به او می‌گویید به توانایی او برای حل مشکلاتش اعتماد دارید.

بازی کنید

وقتی متوجه یک الگوی رفتاری غلط در کودک می‌شوید، باید بدانید احساسات فراوانی در او جمع شده و او نمی‌داند چطور با آن‌ برخورد کند. بهترین درمان در این زمان «بازی» است. همه‌ی بچه‌ها هر روز احساسات فراوانی را تجربه می‌کنند. آنها اغلب احساس ضعف، نادیده گرفته شدن، خشم، ناراحتی، ترس یا حسادت دارند. بچه‌هایی که از لحاظ احساسی سالم باشند این عواطف را با بازی پشت سر می‌گذارند. اگر به کودک‌تان کمک کنید چالش‌های بزرگ و درونی خود را با بازی نشان دهد به او امکان می‌دهید مشکلاتش را حل کند.

بازی ها در پاپایو برای تقویت هوش هیجانی کودک

در اپلیکیشن پاپایو با توجه به بازی های طراحی شده کودک یاد میگیرد که احساساتش را بیان کند. او با برد و باخت در بازی معنی خوشحالی و ناراحتی را درک میکند. در بازی های بخش اجتماعی اپلیکیشن پاپایو کودک شما با انواع احساسات آشنا میشود و به او آموزش داده می شود که چطور میتواند این احساسات را نشان دهد.

در مراحل مختلف بازی، کودک همراه با رشد علمی روحش هم رشد میکند و مدام در چالش خوب و بد قرار میگیرد. و همین چالش به تقویت هوش هیجانی کودک بسیار کمک خواهد کرد.

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید