پرورش مهارت برقراری ارتباط موثر در کودکان

زمان مطالعه : 4 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

تقویت مهارت برقراری ارتباط موثر


پرورش مهارت برقراری ارتباط موثر در کودکان : هدف از تقویت مهارت برقراری ارتباط موثر در کودکان این است که کودک بتواند پیام خود را به دیگران منتقل کند. اگر کودک بتواند منظور خود را به دیگران برساند، نیازها و افکارش صحیح منتقل خواهد شد. عدم موفقیت در این مهارت، شکست اهداف فردی یا حرفه‌ای به دنبال خواهد داشت. مهارت ارتباط موثر به معنای ابراز احساسات، نیازها و نقطه نظرهای فردی با گوش دادن فعالانه به مخاطب و با کمترین تنش و کشمکش است.

کودک شما برای تقویت ارتباط موثر، به این مهارت ها نیاز دارید : مهارت‌های گفتاری، نوشتاری، سلام کردن، پیشقدم شدن در گفتگوها، درک احساس شنونده، همدلی کردن، یافتن نقاط مشترک، پیش‌بینی کردن، کنترل خشم، حرف زدن‌های مثبت با خود، شیوه حل مساله و عذرخواهی.

این توانایی به بچه ها کمک می‏‌کند تا بتوانند نظرها، عقاید، خواسته‌ها، نیازها و هیجان‌های خود را ابراز کنند. کودک شما با داشتن این مهارت ها به هنگام نیاز میتواند از دیگران درخواست کمک کند.

کودکان و نوجوانان باید بدانند :

  • شخصیت اولیه ی خوبی از خودشان ارائه دهند
  • همیشه و در هرموقعیتی سروقت در محل مورد نظر حاضر شوند
  • ظاهری تمیز و مرتب داشته باشند
  • راحت و آرام باشند (اعتماد به نفس داشته باشند)
  • لبخند گرم و ملایمی برلب داشته باشند
  • در ادامه: با بحث های کوتاه ، شروع کنند و سعی کنند علایق طرف مقابل و نقاط اشتراکشان را پیدا کنند.
  • هنگام صحبت توجه شان به طرف مقابل باشد

 

پرورش مهارت برقراری ارتباط موثر در کودکان با بازی

بازی های گروهی و تیمی کودکان، به حدی آموزنده هستند که می توان گفت حکم مدرسه را برای بچه ها دارند. در اوقات فراغت کودکان را تشویق به انجام بازی های گروهی کنید. این کار باعث تقویت ارتباط برقرار کردن کودکان با سایرین می شود.


توانایی برقراری ارتباط موثر همانقدر که برای بزرگسالان اهمیت دارد برای کودکان هم مهم است. مهارت های ارتباطی کیفیت زندگی کودکان را بهبود می بخشد. مهارت های ارتباطی اعتماد به نفس آنها را افزایش می دهد و آنها قادر خواهند بود افکار و احساسات خود را بهتر منتقل کنند.

سوال پرسیدن

سوال پرسیدن مهارت مهمی در برقراری ارتباط است که همه باید یاد بگیریم. سوال پرسیدن به شیوه صحیح به ما امکان می دهد درباره افراد دیگر اطلاعات بیشتری کسب کنیم. سوال کردن چیزی است که کودک شما باید آن را به خوبی یاد بگیرد.

به اشتراک گذاری موارد شخصی

به اشتراک گذاشتن اطلاعات شخصی یکی دیگر از مهارتهای مهم ارتباطی است که باید یاد بگیریم. با این حال ، قبل از شروع به آموزش نحوه استفاده از این مهارت به کودکتان ، مهم است که توجه داشته باشید که این مهارت خیلی مهم است که به درستی استفاده شود چون ممکن است افراد را به خود جذب کند یا آنها را دور کند. همه اینها به نحوه به اشتراک گذاری اطلاعات بستگی دارد. والدین باید فرزندان خود را با احتیاط راهنمایی کنند تا مواردی را درباره خود به اشتراک بگذارند تا مبادا ارافیانشان را به جای نزدک کردن دور کند.

به آنها بیاموزید که چگونه فروتن بمانند حتی اگر به مردم در مورد علایق ، سرگرمی ها و چیزهایی که به خاطر انجام آنها افتخار می کنند، بگویند. درک آن برای کودکان به همین راحتی نخواهد بود و به همین دلیل اوایل استفاده از این مهارت شما به عنوان والدین باید آنجا باشید تا به عنوان راهنمای آنها عمل کنید.

دوست شدن

یادگیری نحوه دوست یابی مهارتی است که کودکان باید در سنین نوجوانی به خوبی یاد بگیرند. دوست یابی به پیشرفت مهارت های اجتماعی و افزایش اعتماد به نفس آنها کمک می کند. برای شروع ، می توانید کودک خود را تشویق کنید که بیشتر اوقات لبخند زدن را تمرین کند. لبخند یکی از ابزارهای قدرتمند برای ارتباطات دوستانه است. به کودک خود بگویید كه در شروع مکالمه و جذب دوستان لبخند زدن را فراموش نکند.

گوش دادن فعال

در ارتباط موثر همه چیز در مورد صحبت کردن نیست گوش دادن هم یکی از بخش های مهم ارتباط موثر است. این یک روند دو طرفه است. هنگام آموزش ارتباط موثر به کودک ، باید به ارزش گوش دادن هم تاکید کنید.

حتی بچه ها باید یاد بگیرند که وقتی کسی صحبت می کند باید به آن توجه کنند و باید منتظر بمانند تا نوبت صحبت آنها شود. همچنین، باید به آنها آموزش داده شود که در بحث هایی که مربوز به آنها نمیشود اظهار نظری نداشته باشند.

واضح صحبت کردن

واضح صحبت کردن می تواند به بچه ها کمک کند تا افکار خود را بدون اینکه مورد سو تفاهم قرار بگیرند، انتقال دهند. بنابراین، کودک خود را برای تمرین تلفظ صحیح و رعایت دستور زبان خوب آموزش دهید. همچنین ، اهمیت صدای واضح را برجسته کنید. صدای آنها نه باید خیلی ملایم باشد و نه خیلی بلند.

تقویت مهارت ارتباط موثر با اپلیکیشن بازی آموزشی پاپایو

بازی مهم‌ترین ابزار برای ورود به دنیای واقعی کودکان است که شادابی و نشاط را به آنان هدیه می‌دهد آرامش و آسایش را بر فضای زندگی کودک حاکم می‌سازد و موجبات لذت بردن از زندگی در کنار دیگران برای او فراهم می‌سازد. در طراحی اپلیکیشن بازی آموزشی پاپایو؛ هدف کسب مهارت، یادگیری، تقویت حواس چندگانه، لذت بردن، شاد شدن و خوشگذرانی است بنابراین بازی‌های پاپایو می‌تواند مهارت ارتباط موثر را هم در کودکان تقویت کند. مهارت ها به راحتی می‌توانند از طریق بازی های پاپایو وارد زندگی واقعی کودک شوند و شخصیت پاپایو به عنوان همبازی این مهارت ها را به کودک آموزش دهد. بنابراین والدین به آسانی با کمک بازی می‌توانند به صورت غیر مستقیم سبک زندگی مورد تایید خود را در قالب بازی به کودک خود بیاموزند. از همه مهمتر این است که بازی شادابی و نشاط که لازمه رشد صحیح کودک است را تامین می‌کند.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید