پرورش مهارت تفکر نقاد در کودکان

زمان مطالعه : 4 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

مهارت تفکر نقاد را در کودکان پرورش دهید

پرورش مهارت تفکر نقاد در کودکان یکی از مهارت‌های بسیار مهم است چرا که کودک را قادر می‌سازد تا اطلاعات دریافتی را از همان کودکی ارزیابی کند و از پیش آمدن خطرات احتمالی جلوگیری کند.

تفکر انتقادی را باید از سنین پایین به کودکان آموزش دهید تا وقتی بزرگتر شدند بتوانند تصمیم درست بگیرند و از خودشان محافظت کنند. داشتن توانایی و مهارت تفکر انتقادی این اجازه را می‌دهد تا بتوانند در زندگی اطلاعات را تجزیه و تحلیل و استدلال کنند و به ارزیابی مشکلات پیرامون خود بپردازند و تصمیم گیری معقولی اتخاذ نمایند.

تصمیم‌های مهم در زندگی با پرورش تفکر نقاد

برای این که کودک شما از همان ابتدا بتواند تصمیم‌های مهمی‌ در زندگی خود بگیرد، باید قدرت تجزیه و تحلیل، ارزیابی و قضاوت نسبت به شرایط زندگی خود را آموزش ببیند. تفکر نقادانه می‌تواند به مثابه جعبه ابزاری از مهارت‌ها تصور شود که کودکان را قادر می‌سازد عمیق‌تر و روشن‌تر درباره آنچه به آن باور دارند و درباره آنچه باید انجام دهند فکر کنند.

راه های تقویت مهارت تفکر نقاد

بچه‌ها را به تحلیل بیشتر وادار کنید. با خواندن کتاب داستانهایی که شخصیت اصلی داستان در روند قصه مجبور به تصمیم گیری می شود. کتابی را انتخاب کنید که قهرمان داستان در جایگاه قضاوت قرار میگیرد. با خواندن این کتاب ها میتوانید قدرت فکر کردن و نقد کردن را در تصمیمات کودکتان پرورش بدید.  هر چیزی که باعث شود فرزندتان استدلال بیاورد، تفکر انتقادی را در او تقویت می‌کند.

به کودک فرصت تصمیم‌گیری بدهید

درهنگام تصمیم گیری، اجازه دهید به اندازه کافی فکر کند، دلایلش را بگوید و کاری را که درست می‌داند عملی کند. به جای او تصمیم نگیرید فقط راهنمایی‌های لازم را به او بدهید و خطرات و هشدارهای لازم را بگویید.

برای هر چیزی، قاعده و قانون نیاورید. در دنیای کودک، هیچ باید و نبایدی مطرح نکنید مگر وقتی که ممکن است به او یا دیگران صدمه‌ای وارد شود.

تفکر انتقادی را به کودکان آموزش دهید

تفکر انتقادی در کنار شیوه تفکر خلاق، پیش نیاز سایر مهارت‌های زندگی از جمله حل مساله، تصمیم‌گیری، ارتباط موثر و روابط سازنده را تشکیل می‌دهد.
فردی که توانایی تفکر انتقادی را از همان کودکی آموزش نبیند، نمی‌تواند در برابر وسوسه های تفکر دیگران مقاومت کند. او هیچ تحلیل و ارزیابی نسبت به هیچ شنیده ای نخواهد داشت. در واقع ممکن است چشم بسته در چاه بیفتد.
در واقع تفکر انتقادی و تفکر خلاق هر دو منجر به نوآوری و خلق ایده‌های جدید می شود. تفکر نقاد کمک می کند تا کودک ایده‌ها و راه‌حل‌های موجود را ارزیابی کند و بهترین آنها را انتخاب کند.

تمرین های پرورش تفکر نقاد

شما با سوال کردن می‌توانید مهارت تصمیم گیری را آموزش دهید. کودک‌تان را تشویق کنید تا در مورد انتخاب هایش به شما توضیح دهد. در مرحله اول باید به او حق انتخاب بدهید. مثلا : بین لباس قرمز و جوراب شلواری سبز و لباس قرمز با جوراب شلواری سفید کدومو انتخاب میکنی. بعد از اینکه کودک انتخاب کرد از او دلیل انتخابش را سوال کنید. حتی می توانید از او سوال کنید چرا آن مورد دیگر را انتخاب نکرده است. اگر سوالی از کودکتان پرسیدید و او یک جواب به شما داد از او تا سه جواب متفاوت سوالتان را تکرار کنید. در واقع از کودکتان بخواهید برای هر سوال شما سه جواب متفاوت بدهد. البته این بستگی به خلاقیت شما در انتخاب سوالی دارد که از کودک می پرسید. حتی اگر جواب ها نامفهوم و غیر منطقی بودن شما با لحن جدی جواب های کودک را همراه خودش ارزیابی کنید. او باید فکر کردن را با همین روش تمرین کند.

کودک‌تان را تشویق به انجام تمرین نوشتنی کنید. بخواهید دلیلش را برای انتخابش بر روی کاغذ بنویسد. نوشتن دلیل پاسخ کمک به مهارت نوشتن و هم توانایی ارتباط برقرار کردن استدلال می‌کند. همینطور تمرین به نوشتن باعث می‌شود کودک شما در مقابل گفته‌هایش مسئول باشد.

بحث کردن برای تقویت تفکر نقاد

پرورش مهارت تفکر نقاد در کودکان با بحث کردن . بحث کردن پیرامون موضوعات مختلف باعث می‌شود که کودک شما یاد بگیرد چطور نقطه نظرها و ایده‌هایش را مطرح کند و همینطور آموزشی برای دلیل شفاهی دادن است. شما بحث را ادامه بدهید و هر کدام یک سمت از موضوع بحث باشید. حواستان باشد که با یک کودک در حال بحث کردن هستید باید صبور باشید. به او فرصت بدید تا کلماتی را انتخاب کند تا بهتر بتواند منظورش را به شما برساند. در پایان هر جمله ای که می گویید نظر او را هم بپرسید.

تفکر نقادانه چیست؟

مرزی بین آنچه تفکر نقادانه است با آنچه نباید اتفاق بیفتد تعیین کنید. تفکر نقادانه بی‌اعتمادی وبدبینی به دیگران نیست. تفکر نقادانه، بی‌احترامی‌ و بی‌توجهی به بزرگسالان نیست. کودک شما باید یاد بگیرد که داشتن این مهارت به معنی جنگ و ستیز دائمی ‌با دیگران به خاطر اختلاف نظر با آنها نیست.
در حین آموزش این مهارت به کودکان بایداین نکته را نیزبه آن‌ها یاد بدهیم که داشتن تفکر انتقادی به معنی ارزیابی و تجزیه و تحلیل اوضاع پیرامون خود و تصمیم‌گیری براساس بهترین انتخاب است و این به معنی بی‌توجهی به بزگسالان و دست کم گرفتن تجارب آنها نیست.

منفی‌بافی و بی‌اعتمادی به دیگران سرمنشا بسیاری از مشکلات ارتباطی ما در بزرگسالی است. مرز بین تفکر انتقادی و داشتن بی‌اعتمادی به دیگران در این مسئله است که قبل از هر تصمیم‌گیری ارزیابی جامعی داشته باشیم و بدون فکر کردن هر نظر و عقیده‌ای را قبول نکنیم نه اینکه هر نظر و عقیده‌ای را از جانب دیگران رد کنیم.

این نکات را برای تقویت تفکر انتقادی در نظر بگیرید:

  • به فرزندان خود بیاموزید هر چیزی که در فضای آنلاین و شبکه‌های مجازی می‌خوانند درست نیست.
  • بچه‌ها را به فکر کردن در مورد همه چیز، سوال پرسیدن، مطالعه، تحقیق و بررسی بیشتر تشویق کنید.
  • امکان مکالمه و بحث آزاد را به بخشی از فرهنگ خانواده خود تبدیل کنید.
  • اجازه دهید بچه‌ها با کشف مسائل مختلف را یاد بگیرند، تلاش را بر نتیجه ترجیح دهید.

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید