چرا کودک نمی تواند تنهایی بازی کند؟

زمان مطالعه : 3 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

چرا کودک من تنهایی بازی نمی کند؟

حتما شما هم به دنبال جواب این سوال هستید که چرا کودک نمی تواند تنهایی بازی کند ؟ یه روزهای بیشتر از روزهای دیگر آرزو می کنید کاش کودکتان بتواند خودش به تنهایی بازی کند تا شما هم به کارهایتان برسید. اما او تنها بازی کردن را یاد نگرفته است و یا نمیتواند خودش را به تنهایی سرگرم کند. کودک حتی برای بازی کردن به شما وابسته است و یک بازی که تمام میشود بلافاصله بعد میخواد دوباره با شما یک بازی دیگر را انجام دهد.

خوب اصل مطلب این است که بازی کردن شما با کودک خیلی هم عالیست اما این نباید همیشگی باشد. بخشی از شخصیت کودک شما در لحظاتی که به تنهایی بازی می کند شکل می گیرد. در سنین 2 تا 4 سالگی، کودکان باید روند مستقل شدن را طی کند. البته کودک از صدای بلند میترسد، از تنهایی میترسد و… این ترسها برای سن او طبیعی است. اما اینکه او به خاطر ترس از تنهایی نتواند خودش در اتاقش بازی کند را باید شما در او تغییر بدهید. او باید خیالش راحت باشد شما در خانه هستید و آسوده خاطر خودش را با اسباب بازی هایش سرگرم کند.

چرا کودکم تنهایی بازی نمی کند؟

اگر کودکتان نمی تواند به تنهایی بازی کند، می تواند به دلیل حضور دائمی شما باشد که شاید هیچوقت او را برای بازی کردن تنها نگذاشته اید. البته امکان دارد کاملا هم برعکس باشد ساعات زیادی از روز را شما خارج از خانه مشغول کار هستید و او به شدت احساس کمبود میکند به محض اینکه شما را درخانه میبیند میخواهد به هر طریقی حواس شما را به خودش جلب کند.  احتمال سوم هم این است که شاید بلد نیست چطور به تنهایی بازی کند.

 

دانلود اپلیکیشن پاپایو

راه هایی برای تشویق کودک به تنها بازی کردن

یک محیط مخصوص بازی کردن کودک در نظر بگیرید حتی اگر کودکتان اتاق مخصوص به خودش ندارد یک قالیچه کوچک را در فضایی مناسب قرار دهید و به او بگویید آنجا دنیای کوچک بازی اوست. اجازه دهید در همان دنیای کوچکش با خیال آسوده بازی کند.

فکر نکنید مجبور هستید هر دفعه که کودک از شما میخواهد با او بازی کنید. یا اگر به او بگویید : من الان نمی تونم بیام باهات بازی کنم مادر یا پدر بدی هستید، اتفاقا گاهی نه گفتن به کودک کمک بزرگی به خواهد کرد. شما باید شرایطی را ایجاد کنید که او بتواند به تنهایی هم بازی کند. وقتی کودکان تنها بازی می کنند قدرت تخیلشان رشد می کند. آنها خودشان را جای دیگران میگذارند و در آخر شخصیت خودشان را خلق می کنند.

ایده های کوچک برای بازی کودک

در اطراف او بمانید همانطور که مشغول کار خود هستید با او حرف بزنید، صدای شما ترس را از کودک دور می کند. به او بازی پیشنهاد بدهید. فرزندتان به تنهایی نمی داند چکار کند. بدون آنکه بازی ای را تحمیل کنید کمک کنید تا یکی را انتخاب کند. به بازی هایش توجه نشان دهید. برای آنکه فرزند خود را به بازی هدایت کنید باید بدانید چه اسباب بازی هایی در اتاقش دارد که بازی با آن برایش لذت بخش است.

علت تنها بازی نکردن کودکان

تنوع بازی برای تنها بازی کردن کودک، تعداد زیادی از بازی ها رابه او پیشنهاد کنید. حدود 2 تا 3 سالگی، کودکان حواس خود را کشف می کنند، برای خرید اسباب بازی ها، وسواس زیاد به خرج دهید، به اسباب بازی هایی مثل پازل، چیدنی ها و انواع لگو و بازی های علمی و آموزشی فکر کنید. البته مداد رنگی، خمیر بازی، قیچی نوک گرد و چسب برای بچه ها جای خود را دارد. کتاب را فراموش نکنیم.

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید