کلیشه های تربیت دختران و پسران

زمان مطالعه : 5 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

پسران یا دختران؟

کلیشه های تربیت دختران و پسران را فراموش کنید. مطالعات نشان می دهد که علاوه بر اینکه مهارت های کلامی پسران دیرتر از دختران رشد میکنه، صبر اونا برای گوش دادن هم کمتره. به عنوان مثال ، دختر کوچولوی شما ممکنه تمایل بیشتری برای بحث در مورد کارتون صبح شنبه داشته باشه ، در حالی که پسر شما در یک کلمه میگه انیمیشن Pokemon بهترین انتخابه.

پسران هرگونه فعالیتی را به رقابت تبدیل می کنن

باربارا فلمینگ از آتلانتا، که دوتا بچه داره میگه: “همه چیز با پسرانم مسابقه است، خواه این که چه کسی می تواند سریعتر از پله ها بالا برود یا چه کسی می تواند نوشیدنی را با صدای بلندتری بخورد. آنها دائماً با من در مسابقه هستن. گاهی اوقات سعی می کنم از علاقه اونا برای پیروزی به نفع خودم استفاده کنم و در کارهای خونه ازشون کمک بگیرم . برای همین انجام کارهای خونه تبدیل به یه مسابقه می شه.

کلیشه های جنسیتی در تربیت کودک در ایران

اگه فلان کار رو بکنی سبیلمو می زنم، از زن کمترم اگه و…؛ همه منجر به فرهنگی می شه که جنس نر رو در جامعه مسلط می کنه. تو این شرایط مردها بهتر از زن ها عمل می کنن، نه برای این که مثلا عقل بیشتری دارن، بلکه به این خاطر که خانم ها اجازه ی رشد نداشتن. همه ی این گفتگوها در جامعه ی بزرگسال می تونه ریشه در نوع گفتمان محیط خانواده داشته باشه. نگاه از بالا به پایین به جنس زن و هویت نبخشیدن به زنانگی اش.

 

دانلود اپلیکیشن پاپایو

اصطلاحات غلط و آزاردهنده

پسرا شیرن مثه شمشیرن؛ دخترا لوسن؛ دخترا تو خیابون نمی رن و پسر نون می گیره؛ آشپزی مال دختره و… .کلی از این اصطلاح های غلط جنسیت زده که می تونه ریشه در عوامل زیادی داشته باشه، با دنیای مدرن امروز و در علم امروز که جنسیت رو طیفی از جنس ها می دونه، قابل قبول نیست.

نقش خانواده در القای کلیشه های جنسیتی تربیت کودک

تمرکز ما در جامعه ی کنونی بر خانواده ی هسته ای یعنی مادر، پدر، خواهر و برادره، که می تونه تاثیر بسزایی روی نوع نگاه به افراد داشته باشه. نگاهی که در خانواده ها وجود داره، از بچگی و به شکل ناخودگاه توی ذهن پسرهای ما قرار می گیره. وقتی مدام با تکه ها، متلک ها و الفاظ منفی خانم ها رو صدا می زنیم و بهشون اشاره می کنیم، پسرانی که قراره مردان جامعه ی ما بشن، با این نگاه نادرست رشد پیدا می کنن.
این متلک ها می تونه باعث آسیب روحی و روانی به خانم های جامعه بشه و جلوی ابراز وجود و حضور قدرتمندشون رو در جامعه بگیره. همچنین می تونه باعث بشه که خانم ها یه استرس همیشگی و گفتگوی درونی منفی دائمی رو همراه خودشون داشته باشن.

کودکی با نگاه انسانی نه تفکیک دختر و پسر

مطالعات روان شناسی و جامعه‌ شناسی نشون می ده که اگه پدر و مادر ۶ سال اول زندگی فرزندشون رو فراسوی نگاه‌های جنسیتی شکل بدن و به عبارت دیگه نگاهی انسانی رو در نگاه فرزندشون به انسان‌های اطرافش القا کنن، به‌طور حتم پیش‌نویس و طرح‌واره‌ای مثبت رو برای شخصیتش ترسیم کردن. در این مرحله، کودک افراد رو با نگاهی انسانی می‌بینه نه تفکیک دختر و پسر.

نقش نظام آموزشی در کلیشه های جنسیتی

به‌ یقین نظام آموزشی تاثیر به‌سزایی تو مسیر شکل گیری شخصیت داره اما در وهله ی اول خانواده نقش به‌سزایی داره. در واقع اگه والدین نقش شون رو به خوبی ایفا کنن، حدود ۶۰ درصد شخصیت فرزندشون رو شکل دادن و حضور مطلوب این فرد رو برای جامعه ی فردا بیمه کردن.

کلیشه های تربیت دختران و پسران : چه باید کرد؟

وقتی کودک وارد جامعه می شه به قوانینی برمی‌خوره که تبعیض‌ها به شکل علنی خودشون رو نشون می دن و اجازه ی برخی کارها و آزادی ‌ها بهش داده نمی شه.ما می تونیم مسائل تربیتی فرزندان رو تو خانواده تقویت کنیم تا اونا بتونن خودشون هدایتگر خودشون باشن و با مطالعه، مشورت، همفکری و توانایی تشخیص خوب و بد و درست و غلط مبنای نگاهشون رو انسانی کنن.

چطور در تربیت مون جنسیت زده رفتار نکنیم؟

 • آگاهی مون رو افزایش بدیم، حق و حقوق خودمون رو بهتر بشناسیم و به کودکمون آموزش بدیم.
 • از ابتدا این نگاه تربیتی رو داشته باشیم که هرکاری پسرمون می تونه انجام بده، دخترمون هم می تونه.
 • بدونیم که همون خصوصیاتی که پسرمون داره، دخترمون هم داره.
 • اجازه بدیم دختران به راحتی در خونه حرف بزنن. مثل پسران!
 • حق و حقوق کودکان رو بهشون آموزش بدیم و اون ها رو محترم بشمریم.
 • با پذیرفتن نقش مادری خود یعنی منبع مهر بودن، برای فرزندمون الگوی زنانگی باشیم.
 • با پذیرفتن نقش پدری خود یعنی اقتدار و حس مردانگی، برای فرزند پسرمون الگو باشیم .
 • دختران رو از جنسیت شون بیزار نکنیم.

 • رنگ ها و اسباب بازی ها رو دسته بندی دخترونه پسرونه نکنیم.
 • بازی پسران با عروسک رو مسخره نکنیم.
 • پدر و مادر به نوبت در منزل ظرف بشورن.

والدین کلیشه های جنسیتی خشک کودکان که رفتارها و فرصت های یادگیری شون رو محدود می کنه، کاهش بدن. مثلا پسری که آشپزی رو فعالیتی زنونه می دونه، یه مهارت رو برای استقلال شخصی از دست می ده یا دختری که فرصت یادگیری فعالیت های فنی رو از خودش دور می کنه، در آینده خودش رو وابسته به یه مرد می بینه.

 • دخترها می تونن ماشین داشته باشن و تفنگ پلاستیکی تقاضا کنن. کلیشه های جنسیتی رو کنار بذاریم.
 • پسرها می تونن عروسک تقاضا کنن و نقش پدری رو در مهر به عروسک تمرین کنن.
 • پسرها به اشک ریختن و برون ریزی نیاز دارن. با گریه کردن، مانع مسخره شدن و محدود شدن شون بشیم.
 • دخترها آبی بپوشن و پسرها صورتی. چی می شه اگه کلیشه هامون رو الک و هرزها رو جدا کنیم!
 • با درست و غلط و دختر و پسر، قدرت و آزادی انتخاب و بروز هویت واقعی کودک رو سلب نکنیم.

کودکمون رو به عنوان شخصی منحصر به فرد بپذیریم؛ کودک می تونه بخش زیادی از شخصیت، رفتار و پوشش زنونه یا مردونه رو داشته باشه یا نصف نصف یا سی هفتاد. بذاریم خودش باشه تا به دلیل خلقت وجودیش برسه و به هدف خلقتش نائل بشه. در انتخاب فراتر از جنسیت عمل کنیم و فقط استعداد و علاقه شون رو در نظر بگیریم. نابرابری جنسیتی باعث دور شدن دو جنس از یکدیگر، در نتیجه درک کمتر از تفاوت‌ها و نیازهای جنسیت مقابل می شه.

منبع: impo.app

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید