چگونه خشم خود را در برابر کودکان کنترل کنیم ؟

زمان مطالعه : 3 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

کنترل خشم در برابر کودک

اگر شما هم به دنبال جواب سوال ” چگونه خشم خود را در برابر کودکان کنترل کنیم ” هستید،  پیشنهاد میکنم این مطلب را تا انتها مطالعه کنید. کنترل خشم در زمان خستگی گاهی خیلی سخت می شود. اگر جزو والدین شاغل هستید حتما بارها و بارها به این مسئله برخورده اید. گاهی اوقات تحمل شیطنت ها و اشتباهات کودکان بعد از یک روزکاری طولانی، غیر قابل تحمل می شود. قبل از اینکه از کوره در بروید و عصبانیت خودتان را بروز دهید چند لحظه به رفتارهای کودک توجه کنید. لجبازی و فریاد های کودک ثمره آن رفتاری است که کودک از شما یاد گرفته است. هر چقدر کودک شما مورد خشم قرار بگیرد در آینده به همین میزان و یا بیشتر خشم خود را بروز می دهد و تبدیل به فردی پرخاشگر می شود.

با صحبت کردن خشم کودک را کنترل کنید

اگر از رفتارهای شخصی عصبانی شدید و کودکتان متوجه عصبانیت شما شد، درباره علت عصبانی شدنتان به او توضیح دهید. به طور مثال به او بگویید آدم هایی که دروغ میگویند مرا عصبانی میکنند اما من همه تلاشم را میکنم تا واکنش مناسبی داشته باشم. این رفتاز شما اولین قدم برای کنترل خشم خودتان و آموزش کنترل خشم به کودکتان است. به واسطه صحبت کردن با کودک او متوجه احساس شما می شود و تلاش شما را برای برخورد مناسب میبیند.

دانلود اپلیکیشن پاپایو

 

در حضور کودک با همسراتان دعوا نکنید

در مقابل کودک دعوا نکنید دعوا می تواند اثر مخربی بر روحیه ی کودک داشته باشد. کودک ناخواسته خود را دلیل دعوای والدین می‌داند . هرگز همچنین درباره همسرتان در مقابل کودک بدگویی نکنید. به کودک توضیح دهید که گاهی بزرگ ترها از هم ناراحت می شوند، اما هنوز هم همدیگر را دوست دارند. با این کار شما احساس خطر او از بین بروند.

حواس کودک عصبانی را به کار دیگری جلب کنید

اگر کودکتان را در حال خراب کاری دید خودتان را کنترل کنید او را صدا بزنید تا کار دیگری انجام دهد. مثلا اگر کودک همه لباس های شما را برای بازی کردن از کمد لباس ها در آورده تا با آنها بازی کند او را صدا بزنید و از او بخواهید که با هم بازی جذاب تری انجام دهید. مثلا بازی هرکی لباس ها را مرتب تر در کمد قرار دهد برنده است و به عنوان جایزه باید یک بازی انتخاب کند که دو نفره انجام دهید. اما اگر کودک به حرف های شما گوش نکرد زمان تنبیه کردن رسیده است مثلا می توانید او را از تماشای تلویزیون در یک ساعت مشخص منع کنید. روی تصمیمی که گرفته اید پا برجا بمانید تا کودک دفعه بعد بداند اگر به حرف های شما گوش ندهد تنبیه می شود. همانطور که متوجه شدید نیازی به دعوا و پرخاشگری نیست.

خشم خود را مهار کنید

برای کنترل خشم در مقابل رفتارهای اشتباه کودکان، قبل از هر چیز باید بتوانید از خودتان سوال بپرسید. چرا این رفتارها را انجام میدهد؟ حوصله اش سر رفته یا خسته است؟ شاید هم واقعا به توجه شما نیاز دارد. به جای اینکه عصبانی شوید، سعی کنید نیاز آن لحظه کودک تان را پیدا کنید و آن را رفع کنید.

عصبانیت خود را مدیریت کنید

اکثر والدین بارها و بارها بر سر فرزندانشان فریاد کشیده اند. برای جلوگیری از داد و فریاد کردن بر سر بچه ها این روش را به کار ببرید: روی خودتان کار کنید و صحبت کردن درباره مسائلی که شما را اذیت میکنند را یاد بگیرید خیلی راحت تر می توانید خشم تان را کنترل کنید. و هرگز فراموش نکنید کودک شما آینه رفتار خود شماست پس بنابراین خشمگین شدن شما در آینده نچندان دور خشمگین بودن را به او آموزش می دهد.

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید