گسترش دایره لغات کودکان

زمان مطالعه : 4 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

روش های تقویت گفتار در کودکان

گسترش دایره لغات کودکان : اگر شما هم از سوال پرسیدن مکرر کودکتان خسته شده اید و جواب سوال های او را کوتاه و تلگرافی میدهد باید به شما بگویم دست نگهدارید. دایره لغات کودک شما با سوال پرسیدن و جواب های جامع و منطقی که به او می دهید بیشتر می شود. کودکی که دایره لغات گسترده تری داشته باشد راحت تر میتواند با دیگران ارتباط برقرار کند. درباره خواسته ها و نیاز هایش حرف بزند و برای رسیدن به خواسته هایش از کلمات متقاعد کننده تری استفاده میکند.

حرف زدن با کودک

صحبت کردن یکی از راه های گسترش دایره لغات و هوش کودک است. زمانی که کودک تلاش میکند کلمه ای را پیدا کند تا بتواند منظورش را برساند هم تعداد کلماتی که در ذهنش نقش می بندد بیشتر می شود و هم قدرت تصمیم گیری و هوش کودک تقویت می شود.

به علاوه هرچه کودک بیشتر حرف بزند احتمال بیشتری دارد که رابطه ی نزدیک تری با پدر و مادرش برقرار کند و در دوره ی نوجوانی مسائل خود را بیشتر با آنها در میان بگذارد. به همین دلیل والدین دوست دارند که فرزندشان بیشتر صحبت کند.

توصیه ها برای تشویق کودکان به صحبت کردن :

1-کودکان را وارد بحث کنیم:

وقتی می خواهید کودکتان وارد بحث شود آرام صحبت کنید، از کلماتی که برای کودک آشناست استفاده کنید و کودک را مخاطب قرار بدید. با این روش شما به کودک حس در جمع بودن را می دهید و از طرف دیگر به او فرصت می دید پردازش ذهنی راجع به کلمات گفته شده را انجام دهد و آماده ی پاسخ دادن شود.

2-اشتباهات کودک با تکرار جمله ی صحیح، تصحیح کنید

اگر کودکتان کلمه ای را به اشتباه ادا کرد، نیازی نیست به او بگویید کلمه را اشتباه بیان کرده، فقط کافیه خودتان شکل صحیح کلمه رو در جمله درست ادا کنید. شاید گفتن این کلمه را اشتباه گفتی برای بزرگتر ها هیچ ایرادی نداشته باشد. اما کودک هنوز احساست قوی ندارد و ممکن است احساس سرخوردگی پیدا کند. و اعتماد به نفس کودک در حرف زدن کاهش می یابد. وقتی کودک جمله یا کلمه ای را اشتباه تلفظ کرد سعی کنید با تکرار جمله به صورت صحیح، به کودک تمرینِ تلفظ درست آن را بدهید.

3-از طریق بازی با کودک هم کلام شود

بازی شاهراه ورود به دنیای کودکان است. کودکان از طریق بازی یاد میگیرند. به همین دلیل اگر قصد آموزش چیزی به کودک خود را دارید حتما از ابزار بازی استفاده کنید. کودکان معمولا در بازی خود همبازی های خیالی دارند و با آن ها صحبت می کنند، اگر بتوانید خود را تبدیل به یکی از شخصیت های داستان بازی او کنید به راحتی می توانید با او حرف زدن را تمرین کنید.

4-برای کودک قصه بگویید و به قصه های او گوش دهید

کودکان عاشق قصه و کتاب قصه های عکس دار هستند. وقتی برای کودک قصه می خوانید سعی کنید به تقلید از متن کلمه به کلمه نخوانید بلکه به زبان خود کودک آن را تعریف کنید. بعد از چند بار خواندن از او بخواهید که آن را برای شما تعریف کند. نترسید کودکان بر خلاف بزرگسالان از داستان های تکراری خسته نمی شوند.

روش‌هایی برای افزایش دایره لغات کودکان

افزایش دایره لغات کودکان با استفاده از روش‌های زیر امکان پذیر است:

  • حین گفتگو با کودک از جملات توصیفی استفاده شود.
  • با کودک با زبان کودکانه صحبت نکنید
  • مطالب جالب و جذاب مجلات را برای کودک خود خواند
  • از کلمات متفاوت و هم معنی در جملات خودتان استفاده کنید
  • برای کودک خودشعر و داستان بخوانید
  • برای کودک خود فرهنگ لغت مصور مختص کودکان تهیه کرد
  • اگر کودک معنای کلمات را اپرسید
  • داستان‌ها و شعرهای صوتی برای کودک خود تهیه کرد.
  • اجازه داد که کودک در بحث‌های گروهی و خانوادگی که مطابق سن اوست صحبت کند

 

والدین می توانند با استفاده از این مهارت های گفتاری، تأخیر گفتار کودکشان را درمان کنند. هرچه والدین در این زمینه بیشتر به کودکان کمک کنند، فرزندشان را برای مهدکودک هم آماده تر می کنند.

گسترش دایره لغات کودک با بازی های پاپایو

بازی های طراحی شده در اپلیکیشن پاپایو مخصوص کودکان سه تا پنج سال است. اگر شما به دنبال یک بازی آموزشی برای کودکتان هستید بازی papayo می‌تواند برای او بسیار مفید باشد. برنامه ای با انیمیشن های جذاب، جورچین و کلاس های سرگرم کننده آموزشی است که به کودکان از طریق بازی آموزش می‌دهد.
اگر به دنبال یک کلاس درس آنلاین و سرگرم کننده هستید، پاپایو مناسب کودک شما است. در این اپلیکیشن کودک شما همراه با شخصیت بانمک و دوست داشتنی پاپایو برای یادگیری دروس مختلف وارد دنیای پاپایو می شود. در بخش آشنایی با حروف الفبا کودک به همراه پاپایو وارد شهر الفبا می شود و با یک قصه آموزنده و انیمیشن های زیبا، حروف الفبا را می آموزد ودایره لغاتش گسترده تر می شود. همراهی پاپایو در تمام بازی ها با کودک یکی از مهمترین ویژگی های جذاب این بازی است.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید