آموزش مشارکت به کودکان

آموزش مشارکت به کودکان
زمان مطالعه : 3 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

مشارکت را به کودکان آموزش دهیم

آموزش مشارکت به کودکان باید از سنی شروع شود که کودک شما درکی از مفهوم همکاری و تقسیم کردند داشته باشد. کودک تا قبل از پنج سالگی نمیتواند معنی کلمه مشارکت را درک کند. میتوانید یک سری قوانین را به او آموزش دهید. برای آموزش مشارکت به کودک باید قدم به قدم پیش بروید. در اولین قدم صبر کردن را آموزش بدید. وقتی کودک نمیخواهد اسباب بازی اش را با خواهر یا برادرش و یا حتی با یکی از دوستانش شریک شود، به کودک بگویید که فقط برای چند دقیقه، مثلا 10 دقیقه می تواند با آن بازی کند و بعد نوبت خواهرش است که بازی کند. این روش به کودک نشان می دهد که چگونه نوبت را رعایت کند.

وسایل خاص را کنار بگذارید

باید شما هم کودک را درک کنید. شاید کودک شما به یکی از اسباب بازی هایش بیش از بقیه علاقه دارد و دوست ندارد که آن را به کسی قرض بدهد. درست مثل ما بزرگتر ها که روی بعضی از وسایلمان حساسیت ویژه ای داریم و نمیخواهیم آن را به کسی قرض بدهیم. در این شرایط به کودک توضیح دهید که نباید وسایل مورد علاقه اش را در حضور دوستانش بیرون بیاورد. این وسایل تا زمان مهمان ها در خانه هستند باید داخل کمد بماند.

الگو باشید

بچه ها به تمام رفتارهای بزرگتر ها توجه می کنند. اگر میخواهید مشارکت کردن را به کودک آموزش بدید باید مشارکت کردن را در رفتارتان به او نشان بدهید. بخشی از غذای من را میل داری؟ میخواهی از صندلی من استفاده کنی؟ من میتوانم خودکارم را به تو قرض بدهم و …  . اینها سوالات و مواردی هستند که کودک میبیند، می شوند و متوجه میشود بزرگتر های او هم با هم مشارکت دارند.

آموزش مشارکت به کودکان
آموزش مشارکت به کودکان

برای بازی ها یک موضوع انتخاب کنید

اکثرا بچه ها وقتی بازی کردن بچه دیگری را با یک اسباب بازی می بینند میخواهند که خودشان با آن وسیله بازی کنند. این خواسته اکثرا تبدیل به جنگ میشود و آزار دهنده خواهد بود. برای آرام کردن این وضعیت می توانید یک موضوع خاص را برای بازی کودکان انتخاب کنید. تا همه بچه ها با اسباب بازی های مشابه بازی کنند. حتی می توانید رنگ بعضی از اسباب بازی ها را هم یکسان انتخاب کنید تا سر رنگ آن باهم دعوا نکنند.

به خیریه ها کمک کنید

روز نیکوکاری بهترین فرصت است تا با کودک در مورد قسمت کردن وسایل با کودکانی که ممکن است وضعیت مناسبی نداشته باشند، صحبت کنید. به همراه کودک در برنامه های خیریه که برای بچه های اسباب بازی جمع آوری می کنند، شرکت کنید . تا کودک بتواند بعضی از اسباب بازی ها یا لباس هایی که دیگر از آنها استفاده نمی کند را به خیریه اهدا کند. یا می توانید کودک را به فروشگاه ببرید و از او بخواهید که چند اسباب بازی نو برای هدیه به خیریه انتخاب کند.

برای آموزش مشارکت میتوانید نقش بازی کنید

گاهی هم نقش کسی را بازی کنید که مشارکت نمی کند. وقتی در حال بازی با کودک هستید و او از شما چیزی می خواهد به او بگویید نمیخواهید وسیله ای را با او شریک شوید یا به او قرض بدهید. زمانی که کودک ناراحت و عصبانی می شود، با او در مورد اینکه چه احساسی دارد صحبت کنید. به او بگویید که نباید باعث به وجود آمدن این حس در دوستانش شود. با این شیوه می توانید هر بار که کودک برای مشارکت و تقسیم دچار دودلی شد، احساسش را به او یادآوری کنید.

به رفتارهای مثبت پاداش دهید

وقتی کودک وسایلش را با دیگران تقسیم می کند، او را مورد تشویق کنید. اجازه بدید کودک متوجه شود که شما چقدر از دیدن مهربانی او با دوستان یا خواهر و برادرش خوشحال می شوید. به او بگویید که با این رفتارش بچه های دیگر را هم چقدر خوشحال کرده است. در کنار کودکان بودن و تعامل با آنها در خلال بازی می تواند درسی برای مشارکت و تقسیم کردن باشد.  سعی کنید هرچه زودتر کودک را به بودن در کنار همسالانش عادت دهید. شرکت در برنامه های گروهی بازی طی سال های می تواند اعتماد و اطمینان میان دوستان را تقویت کند . هر چه قدر این حس اعتماد بیشتر گسترش پیدا کند، کودک بیشتر به مشارکت و تقسیم کردن با دیگران تمایل نشان خواهد داد.

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید