معرفی بازی های فکری برای کودکان

معرفی بازی های فکری برای کودکان
زمان مطالعه : 4 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

بازی های خلاقانه و سرگرم کننده برای کودکان

در این مطلب به معرفی بازی های فکری برای کودکان می پردازیم. اینکه بچه ها متوجه اهمیت تحرک داشتن بشوند کار خیلی سختی است. بعضی از کودکان خیلی پر جنب و جوش هستند و آرام کردنشان سخت است برخی دیگر آرام و بی تحرک هستند و به فعالیت وادار کردنشان سخت است. اما نگران نباشید شما در ایجاد این تغییر شکست نمی خورد شاید سخت باشد اما نشدنی نیست. راه حل این است که فعالیت های کودک را خیلی غیر مستقیم و نامحسوس با بازی و سرگرمی مدیریت کنید.

اهمیت بازی های فکری برای کودکان

بازی های فکری برای کودکان به تقویت مغز کمک می کند و باعث می شود فرزند شما به روشهای خلاقانه برای حل یک مشکل فکر کند. درست مانند تمرینات بدنی ، مغز برای پرورش در زمینه هایی مانند تفکر تحلیلی ، خلاقیت و حل مسئله به فعالیت نیاز دارد.

دانلود اپلیکیشن پاپایو

بازی های چالش برانگیز مغز برای کودکان

1. بازی فکری سودوکو

جدول اعدادی است که یکی از بهترین تمرین‌های مغز و تقویت آی کیو است. دانشمندان می‌گویند :با حل سودوکو، مغز انسان ده سال جوان می‌شود. امروزه یکی از سرگرمی‌های رایج در کشورهای مختلف جهان به‌شمار می‌آید. نوع متداول سودوکو یک جدول ۹x۹ است که در این جدول چند عدد به طور پیش فرض قرار داه شده و باید باقی اعداد را با رعایت قانون های بازی پیدا کرد.

2. پیدا کردن اختلاف دو تصویر

پیدا کردن اختلاف دو تصویر، قدمت زیادی داردحتی سالها پیش  در روزنامه ها، یا کتاب‌های مخصوص کودکان هم بخشی برای بازی پیدا کردن اختلاف دو تصویر وجود داشت.  هنوز هم انجام این بازی و پیدا کردن اختلاف‌های دو تصویر چه برای کودکان  و چه برای ما بسیار لذت بخش و جذاب است.

3. تقویت ذهن کودک با بازی کارت حافظه

این بازی دونفره یا چندنفره است. در این بازی کارتهای جفت به جفت وجود دارد. هر جفت کارت براای مثال عکس یک حیوان یا یک گل را نشان می دهد. مثلا شش جفت کارت را انتخاب می‌کنیم آن‌ها را خوب بُر می‌زنیم و از پشت روی میز می‌چینیم. بازیکن اول دوتا کارت را برمی‌گراند اگر کارت‌ها شبیه هم بودند (جفت بودند) آن‌ها را برای خود کنار می‌گذارد و بازی را ادامه می‌دهد در غیر این صورت کارت ها را برمی‌گرداند و سرجای خود می‌گذارد. تمام بازیکنان باید در حافظه خود بسپارند که هر کارت تصویر کدام حیوان یا گل بوده است. بازی ادامه می‌یابد و در پایان بازیکنی که کارت‌های بیشتری دارد برنده است.

4. بازی موبایلی شلیک کردن به حباب های همرنگ

در این بازی کودک شما باید حباب های رنگی را به سمت حباب هایی با همان رنگ پرتاب و شلیک کنید و بدین ترتیب آنها را حذف کند. این بازی مراحل مختلفی دارد و به نسبت سن کودک میزان سختی بازی تغییر میکند. این بازی قدرت و سرعت تصمیم گیری را در کودک پرورش میدهد و یک فعالیت عالی برای مغز اوست.

5. نقطه بازی یک بازی فکری جذاب

شاید به نظرتون عجیب باشه اما نقطه بازی یک بازی ساده است که قدرت فکر کردن را در کودک تقویت میکند. کودک باید فکری خلاق و چشمی تیز بین داشته باشد تا بتواند جاهای مناسب برای خط کشیدن درست را انتخاب کند. در این بازی دو بازیکن روی یک صفحه با نقطه هایی که منظم قرار داده شده اند بازی می‌کنند. هر بازیکن در نوبت خود دو نقطهٔ مجاور را با خطی عمودی یا افقی با رنگ متفاوتی به هم متصل می‌کند. بازیکنی که چهارمین ضلع مربعی را رسم می‌کند، صاحب این مربع خواهد بود و باید خط دیگری به عنوان جایزهٔ اجباری رسم کند. بازی با پر شدن صفحه تمام می‌شود و برنده کسی است که صاحب خانه‌های بیش تری باشد

6. پازل و تقویت ذهن

یک بازی، یک بازی است که نبوغ و دانش کودک را به چالش می‌کشد و آن را تست می‌کند. در پازل، کودک باید قطعات جداشده ای را با تفکر منطقی در کنار هم قرار دهد تا بتواند پازل را کامل کند. ژانرهای متفاوتی از پازل‌ها وجود دارند مانند پازل اعداد، پازل واژه‌ها، پازل تصاویر و …

7. بازی دبرنا و تقویت حافظه شنیداری

یک بازی پرهیجان و فکر که گروهی انجام می شود. برگه های مخصوصی که روی آن تعدادی عدد نوشته شده بین بازیکنان توزیع می شود و یک داور باید از کیسه مخصوص بازی مهره هایی را خارج کند که روی آن عددهای نوشته شده باخوانده شدن هر عدد بازیکنی که روی کارتش همان عدد نوشته شده باید یک علامت ( مهره) روی کارتش قرار دهد. برنده بازی کسی است که زودتر عددهای روی کارتش خوانده شود .

این بازی ها فقط بخشی ار بازی هایی بود که در تقویت فکر و مغز کودک مفید هستند در مقالات بعدی حتما بازی های بیشتری را به شما معرفی میکنیم.

اگر قصد دارید کودکتان را از تماشای دائمی تلویزیون دور کنید بهتر است برایش زمان بگذارید و در طول روز یکی از این بازی ها را با هم انجام دهید. 

 

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید