پرورش تفکر خلاق در کودکان

پرورش تفکر خلاق در کودکان
زمان مطالعه : 3 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
0
(0)

تقویت تفکر خلاق در کودکان

پرورش تفکر خلاق در کودکان اهمیت دارد چون خلاق بودن به فرد اجازه می دهد انعطاف پذیری بیشتری داشته باشد و در حل مشکلاتش موفق تر باشد. آدم های خلاق مهارت بیشتری نسبت به آدم های با استعداد دارند. این یک تصور غلط رایج است که خلاقیت یک استعداد ذاتی است که یا بچه ها آن را دارند یا ندارند. اما واقعیت ندارد ممکن است شما را به عنوان والدین شگفت زده کند که درک آنها اغلب بسیار بیشتر از آنچه فکر می کنید خلاقانه است. در حقیقت، آنها ممکن است ایده های نوآورانه ای ارائه دهند تا جهان را آینده نگرانه تر از آنچه که بزرگسالان حتی در خواب می بینند، کنند.

واضح است که پرورش فکری خلاق در کودکان از سنین رشد خیلی مهم است. خلاقیت تنها به نمایش هنر و موسیقی محدود نمی شود. تفکر خلاق برای هوش علمی، ریاضی، زبانی، حرکتی- حسی، طبیعت گرایانه و حتی اجتماعی و عاطفی ضروری است. به هر حال ، خلاق بودن به فرد اجازه می دهد تا انعطاف پذیری بیشتری داشته باشد.

چند راه آسان برای پرورش خلاقیت در کودکان :

1. کودکان را به سوال پرسیدن علاقمند کنید

یکی از راههای اصلی پرورش تفکر خلاق در کودکان، ترغیب آنها به سوال کردن است. هر زمان که با آنها وقت می گذرانید ، از آنها سوالاتی بپرسید که چرا آسمان آبی است؟ چرا آب اقیانوس موج دارد ولی آب دریاچه ها یا حوضچه ها ندارد؟ توضیح چنین مواردی برای آنها به کنجکاو کردن کودکان کمک می کند، در نتیجه مهارت های تفکر خلاق آنها تقویت می شود.

 

دانلود اپلیکیشن پاپایو

پرورش تفکر خلاق در کودکان
پرورش تفکر خلاق در کودکان

2. کدام هوش (هوش‌های هشت‌گانه) در کودک بیشتر است؟

نکته مهم دیگری که باید به خاطر داشته باشید این است که میتوانیم هوش کودک را هم تقویت کنیم حتی اگر کودک لزوماً ویژگی خاصی را نشان نمی دهد. گاهی اوقات تشخیص گرایش طبیعیکودک به نوع خاصی از هوش سخت است. در این صورت، به آنها فرصت کافی دهید تا تمام جنبه های هوششان را نشان دهند و آن هوشی که در آن موفق تر هستند را انتخاب کنند.

انواع هوش : هوش‌های هشت‌گانه
  • هوش منطقی_ریاضی
  • هوش تصویری_فضایی
  • هوش کلامی_زبانی
  • هوش جسمی_حرکتی
  • هوش موسیقایی
  • هوش درون فردی
  • هوش برون فردی
  • هوش طبیعت‌گرا

3. روشهای متعدد برای حل هر مشکلی به آنها ارائه دهید

چه به عنوان یک مشکل ریاضی یا یک مشکل احساسی که آنها در زندگی واقعی با آن روبرو هستند، به عنوان والدین یا سرپرست ، باید به فرزندان خود بفهمانید که راه های متعددی برای حل یک مشکل وجود دارد و همچنین دیدگاه های متفاوتی برای بررسی همه چیز وجود دارد.

4. کنجکاوی آنها را تحریک کنید

کودکان کنجکاو به دنیا می آیند و می خواهند درباره همه چیز و همه چیز بیشتر بدانند. بنابراین ، وظیفه والدین و معلمان است که نشانه های جالب و مرتبط را ارائه دهند تا کنجکاوی آنها را به سمت درستی سوق دهد. به عنوان مثال ، آنها می توانند در معرض هنر ، فرهنگ و ادبیات غنی یک کشور قرار گیرند و همزمان با معانی و مفاهیم پنهان آنها آشنا شوند. همچنین می توانید در مورد بد بودن شرایط محیط زیست با آنها صحبت کنید و اینکه چگونه می تواند بر زندگی انسان ها و حیوانات اطراف تأثیر بگذارد. با مشارکت دادن آنها در چنین بحث های معناداری ، والدین می توانند کنجکاوی کودک را به گونه ای پیش ببرند که مایل باشند بیشتر بدانند.

5. آنها را با جعبه های فعالیت درگیر کنید

تفکر خلاق یعنی فکر کردن درباره موضوعی خارج از محدوده بدیهیات. برای پرورش این نوع تفکر، کودک به زمانی نیاز دارد که آرامش داشته باشد که این روزها کمی سخت است. شما می توانید با استفاده از بازی ها و فعالیت های خلاقانه کودک را وادار به تفکری خارج از محدوده کنید.

پیشنهاد میکنم مقاله بازی های تقویت هوش هیجانی بچه ها رو هم مطالعه کنید.

6. کودکان را به خواندن برای لذت بردن تشویق کنید

زمان تماشای تلویزیون یا سایر برنامه های فرزندان خود را محدود کنید تا جایی برای سرگرمی های خلاقانه مانند مطالعه ایجاد شود. خواندن می تواند به کودک شما کمک کند تا درک و بیان بهتری داشته باشد، تفکر منطقی خود را توسعه داده و به تمرکز او کمک کند.

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 0 / 5. تعداد رای‌ها: 0

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید