بهترین روش برای آموزش الفبا به کودکان

بهترین روش برای آموزش الفبا به کودکان
زمان مطالعه : 4 دقیقه
تاریخ انتشار:
نظرات: بدون دیدگاه
امتیاز:
3.7
(3)

آموزش الفبا به کودکان پایه و اساس سوادآموزی و یادگیری خواندن و نوشتن است. هر چه کودک شما سریع‌تر با آموزش الفبای فارسی آشنا شود، فرصت بیشتری برای یادگیری در تمام زمینه‌ها را خواهد داشت. بهتر است قبل از مقطع پیش‌دبستانی و دبستان آموزش الفبای فارسی کلاس اول را با کودک خود تمرین کنید. معمولا از ۲ سالگی کودکان به حروف الفبای فارسی علاقمند می‌شوند؛ اما این به‌منزله‌ی یادگیری سریع آن‌ها نیست. چرا که کودکان سرعت یادگیری متفاوتی نسبت به هم دارند. در این مقاله قصد داریم روش‌های مختلف آموزش الفبا به کودکان را بررسی و بهترین آن را به شما معرفی کنیم.

قبل از بررسی روش‌های پیشنهادی، بهتر است بدانید کودکانی که حروف الفبای فارسی را بلد هستند نسبت به دیگران از چه مزایایی برخوردارند؛ یادگیری صدای حروف‌ برای کودکانی که نام آن‌ها را بلد هستند، راحت‌تر است؛ و همین امر باعث می‌شود کودک شما سریع‌تر و راحت‌تر خواندن را یاد بگیرد. همچنین با یادگیری نام حروف، کودکان تمایل بیشتری پیدا می‌کنند تا در مورد کلمات اطراف خود اطلاعات بیشتری داشته باشند؛ از آن‌جایی که الفبا اولین گام برای خواندن کلمات است و پس از آن کلمات به جمله، جملات به داستان، کتاب و … تبدیل می‌شوند، میزان اهمیت آموزش الفبا به کودکان غیرقابل انکار است. 

اپلیکیشن آموزش الفبا به کودکان

آموزش الفبا به کودکان با شعر

اگر کودکی خود را به‌خاطر داشته باشید یا کودکان اطراف خود را بررسی کنید، شعر خواندن برای کودک بسیار جذاب و آسان است. کودکان همیشه ارتباط خوبی با شعر خواندن برقرار می‌کنند. شاید به‌دلیل ریتمیک بودن است که شعرها را زودتر یاد می‌گیرند. یکی از بهترین روش‌ها برای آموزش الفبای فارسی به کودکان خواند شعر الفبای فارسی برای آن‌هاست. با این روش هم کودک شما شعر جدید یاد می‌گیرد و هم در کنار آن الفبا را آموزش می‌بیند. شما می‌توانید مجموعه‌ای از اشعار کودکانه‌ی آموزشی را در صفحه‌ی اینستاگرام پاپایو ببینید و بشنوید. در صفحه‌ی پاپایو شعر حروف الفبای فارسی با تلفظ صحیح به ترتیب آموزش داده می‌شود.

آموزش الفبا با تصویر و کتاب آموزشی

در حال حاضر عناوین مختلف این کتاب‌ها با طراحی‌ها و محتواهای متنوع در بازار موجود است. می‌توانید با تهیه یکی از این کتاب‌ها که بهتر است به انتخاب کودک تهیه شود، آموزش الفبا به کودکان را آغاز کنید. مثلا بعضی از این کتاب‌ها با تکنیک رنگ‌آمیزی الفبا را آموزش می‌دهند؛ بعضی دیگر با تکرار حروف در تصاویر مختلف و … تمرین و تکرار حروف و نگاه کردن به آن‌ها در سنین کم کمک زیادی به کودک شما خواهد کرد. شما می‌توانید از سن دو سالگی این کتاب‌ها را تهیه و با فرزند خود تمرین کنید.

بازی با حروف در حمام!

بعضی از کودکان از آب و حمام بیزار هستند و بعضی دیگر عاشق آن هستند. فارغ از این‌که کودک شما در کدام دسته جای‌ می‌گیرد، بازی با حروف در حمام یکی از جذاب‌ترین روش‌ها برای آموزش الفبا به کودکان است. بدین منظور هم می‌توانید از اسباب‌بازی‌های ویژه‌ی این کار استفاده کنید (حروف پلاستیکی) و هم روی بدن کودک‌تان حروف را بکشید و صدای آن‌ها را با او تمرین کنید. پس از این‌که کمی مهارت کودک بیشتر شد، روی پشت کودک حروف را بکشید و از او بخواهید حدس بزند که آن حرف چیست.

آموزش الفبا به کودکان با سیم!

بله؛ درست خواندید. به همین سادگی و با یک سیم می‌توانید الفبا را به کودک خود آموزش دهید. بهتر است یک سیم رنگی و البته با پوشش مناسب که برای کودک خطری نداشته باشد را تهیه کنید؛ سپس حروف مختلف را با آن سیم بسازید و صدای آن را با کودک خود تمرین کنید. به این نکته دقت کنید که کودکان از خم کردن سیم و بازی با آن سیر نمی‌شوند؛ پس تا می‌توانید زمان بگذارید و حروف مختلف را به او آموزش دهید. 

آموزش الفبا با جدا کردن حروف

شناخت اجزای یک کلمه یکی از اهدافی است که همواره معلمان به‌دنبال آموزش آن به کودکان هستند. بدین منظور یک روش بسیار موثر و کارآمد این است که کلمات را روی کارت‌های کوچکی بنویسید و از کودک خود بخواهید آن کلمات را با شما تکرار کند. البته این روش برای مراحل بالاتر است؛ سپس حروف آن کلمات را با قیچی جدا کنید و از کودک بخواهید حرف‌های آن کلمه را خوب بررسی کند. سپس از او بخواهید هر حرف را بخواند و حالا با کنار هم قرار دادن حروف قیچی شده، مجدداً کلمه را بسازد. بعد از این‌که کودک تک تک حروف را کنار هم چید از او بخواهید با قاطی کردن دوباره‌ی حروف، کلمات جدیدی را بسازد و آن را با صدای بلند بخواند. این روش هم قدرت خلاقیت کودکان را افزایش می‌دهد و هم کودک را با کلمات جدید سرگرم می‌کند.

بازی بهترین روش برای آموزش الفبا به کودکان

هیچ زمانی نمی‌توانید بازی را از زندگی کودکان حذف کنید. لذتی که کودک شما از بازی کردن می‌برد را با هیچ لذتی نمی‌توان برابر دانست. پس دور از ذهن نیست که یکی از بهترین روش‌ها برای آموزش الفبا به کودکان، آموزش از طریق بازی است. بنابراین می‌توانید آموزش کودکان همراه با بازی را در دستور کار خود قرار دهید تا از این طریق هم حس کنجکاوی کودکان را برانگیزید و هم آموزش‌های لازم را به آن‌ها دهید. در همین راستا اپلیکیشن پاپایو با بازی‌های متنوع و جذاب، مهارت‌های لازم را با جدیدترین متدهای آموزشی روز دنیا آموزش می‌دهد. همان‌طور که گفتیم آموزش از طریق بازی یکی از بهترین راهکارها برای آموزش الفبا به کودکان است و این متد آموزشی در اپلیکیشن پاپایو به بهترین شکل ارائه شده است. برای نصب پاپایو دکمه‌ی زیر را لمس کنید:

این مطلب چقدر مفید بود؟

برروی یکی از ستاره‌ها کلیک کنید!

میانگین نمرات 3.7 / 5. تعداد رای‌ها: 3

اولین فردی باشید که به این مطلب نمره می‌دهد!

دیدگاهتان را بنویسید